Dejdar "přeběhl" k Drahošovi, Michal David stojí za Zemanem. Přečtěte si, koho podporují umělci

Tomáš Klézl
25. 1. 2018 18:14
Zatímco před prvním kolem prezidentské volby se vyjadřoval málokdo, těsně před volbami disponují velkými jmény obě strany. Drahoš má Svěráka, Polívku či Jandu, Zeman Davida, Trošku a Vondráčkovou.
Jiří Drahoš se zpěvačkou Marií Rottrovou.
Jiří Drahoš se zpěvačkou Marií Rottrovou. | Foto: Zehl Igor

Praha - Jiřímu Drahošovi vyjádřila podporu většina neúspěšných kandidátů z prvního kola a značné přízně se mu dostává i ze strany slavných osobností. V závěru kampaně přišli bývalého předsedu Akademie věd ČR osobně podpořit například herci Jiří Bartoška, Jiří Lábus, Milan Šteindler nebo Bolek Polívka, s umělci Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem si Drahoš předevčírem v Lucerně dokonce zazpíval píseň "Ach, synku, synku".

Pro Drahoše se dále vyslovili i hudebníci Petr Janda, Vladimír Mišík a Jiří Pavlica, dokumentaristky Helena Třeštíková a Olga Sommerová, herečky Daniela Kolářová a Martha Issová či zpěvačka Marie Rottrová. "Přeji si změnu. Chci, aby to věděli i moji příznivci a připojili se ke mně," řekla během víkendového setkání Drahošových příznivců v Ostravě.

Své příznivce má Zemanův vyzyvatel i mezi sportovci - svůj hlas mu přislíbil fotbalista Vladimír Šmicer nebo kajakář Vavřinec Hradilek. "Je třeba bojovat, rozumem a slušností čelit těm lžím a pomluvám," uvedl na svém Facebooku.

Ve středu večer se pak po celé republice uskutečnily koncerty na Drahošovu podporu. V pražské Lucerně vystoupila například skupina MIG 21 nebo zpěvačka Leona Machálková.  

Stávajícího prezidenta Miloše Zemana pro druhé kolo podpořilo oproti Jiřímu Drahošovi o něco méně slavných osobností, i on ale disponuje slavnými jmény. Manželská dvojice Helena Vondráčková a Martin Michal vyjádřila svůj názor už před několika měsíci. "Tak aby bylo jasno. Před volbami máme rozhodnuto. Volíme Zemana a ANO," napsal Michal na svůj facebookový profil minulý rok v březnu.

Za prezidentem dále stojí zpěváci Michal David a Daniel Hůlka, herec Luděk Sobota nebo automobilový závodník Karel Loprais. Samozřejmostí jsou hlasy členů Zemanovy domovské strany SPO, hudebníka Františka Ringa Čecha a sportovního střelce Jana Kůrky, zlatého medailisty z Mexika 1968.

Řady Zemanových zastánců nově doplnil i Zdeněk Troška, který v minulých prezidentských volbách volil Jana Fischera. "Pokud chceme žít ještě dalších pět let v klidu a pokoji v naší krásné zemi, volte pana Zemana," cituje režiséra facebooková stránka Zeman Znovu 2018.

Stávající prezident se ale musí potýkat i s odlivem svých slavných příznivců. Oproti minulé volbě se rozhodli dát od veřejné podpory kteréhokoliv z kandidátů ruce pryč zpěvačka Lucie Bílá nebo režisér Filip Renč. Oba trvají na tom, že si své politické názory tentokrát nechají pro sebe. Vyslovení podpory prezidentovi zatím nezopakovala ani herečka Jiřina Bohdalová, která se k volbám pro Aktuálně.cz odmítla vyjádřit.

Zemanovi ukázal záda i herec Martin Dejdar. Za slova podpory vůči prezidentovi si v roce 2013 vysloužil vlnu kritiky, od politické angažovanosti se ale na rozdíl od Bílé nebo Renče odradit nenechal. Na konci loňského roku účinkoval ve videu pro kampaň Mirka Topolánka, po jeho porážce nyní před druhým kolem aktivně podporuje Jiřího Drahoše.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy