Dejdar "přeběhl" k Drahošovi, Michal David stojí za Zemanem. Přečtěte si, koho podporují umělci

Tomáš Klézl
25. 1. 2018 18:14
Zatímco před prvním kolem prezidentské volby se vyjadřoval málokdo, těsně před volbami disponují velkými jmény obě strany. Drahoš má Svěráka, Polívku či Jandu, Zeman Davida, Trošku a Vondráčkovou.
Jiří Drahoš se zpěvačkou Marií Rottrovou.
Jiří Drahoš se zpěvačkou Marií Rottrovou. | Foto: Zehl Igor

Praha - Jiřímu Drahošovi vyjádřila podporu většina neúspěšných kandidátů z prvního kola a značné přízně se mu dostává i ze strany slavných osobností. V závěru kampaně přišli bývalého předsedu Akademie věd ČR osobně podpořit například herci Jiří Bartoška, Jiří Lábus, Milan Šteindler nebo Bolek Polívka, s umělci Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem si Drahoš předevčírem v Lucerně dokonce zazpíval píseň "Ach, synku, synku".

Pro Drahoše se dále vyslovili i hudebníci Petr Janda, Vladimír Mišík a Jiří Pavlica, dokumentaristky Helena Třeštíková a Olga Sommerová, herečky Daniela Kolářová a Martha Issová či zpěvačka Marie Rottrová. "Přeji si změnu. Chci, aby to věděli i moji příznivci a připojili se ke mně," řekla během víkendového setkání Drahošových příznivců v Ostravě.

Své příznivce má Zemanův vyzyvatel i mezi sportovci - svůj hlas mu přislíbil fotbalista Vladimír Šmicer nebo kajakář Vavřinec Hradilek. "Je třeba bojovat, rozumem a slušností čelit těm lžím a pomluvám," uvedl na svém Facebooku.

Ve středu večer se pak po celé republice uskutečnily koncerty na Drahošovu podporu. V pražské Lucerně vystoupila například skupina MIG 21 nebo zpěvačka Leona Machálková.  

Stávajícího prezidenta Miloše Zemana pro druhé kolo podpořilo oproti Jiřímu Drahošovi o něco méně slavných osobností, i on ale disponuje slavnými jmény. Manželská dvojice Helena Vondráčková a Martin Michal vyjádřila svůj názor už před několika měsíci. "Tak aby bylo jasno. Před volbami máme rozhodnuto. Volíme Zemana a ANO," napsal Michal na svůj facebookový profil minulý rok v březnu.

Za prezidentem dále stojí zpěváci Michal David a Daniel Hůlka, herec Luděk Sobota nebo automobilový závodník Karel Loprais. Samozřejmostí jsou hlasy členů Zemanovy domovské strany SPO, hudebníka Františka Ringa Čecha a sportovního střelce Jana Kůrky, zlatého medailisty z Mexika 1968.

Řady Zemanových zastánců nově doplnil i Zdeněk Troška, který v minulých prezidentských volbách volil Jana Fischera. "Pokud chceme žít ještě dalších pět let v klidu a pokoji v naší krásné zemi, volte pana Zemana," cituje režiséra facebooková stránka Zeman Znovu 2018.

Stávající prezident se ale musí potýkat i s odlivem svých slavných příznivců. Oproti minulé volbě se rozhodli dát od veřejné podpory kteréhokoliv z kandidátů ruce pryč zpěvačka Lucie Bílá nebo režisér Filip Renč. Oba trvají na tom, že si své politické názory tentokrát nechají pro sebe. Vyslovení podpory prezidentovi zatím nezopakovala ani herečka Jiřina Bohdalová, která se k volbám pro Aktuálně.cz odmítla vyjádřit.

Zemanovi ukázal záda i herec Martin Dejdar. Za slova podpory vůči prezidentovi si v roce 2013 vysloužil vlnu kritiky, od politické angažovanosti se ale na rozdíl od Bílé nebo Renče odradit nenechal. Na konci loňského roku účinkoval ve videu pro kampaň Mirka Topolánka, po jeho porážce nyní před druhým kolem aktivně podporuje Jiřího Drahoše.

 

Právě se děje

Další zprávy