Studenti kritizují státní maturitu, Dobešovi píší dopis

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2011 12:07
Maturantům se nelíbí hlavně nejednoznačnost otázek, podpis k dopisu připojilo na 3500 lidí
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Už přes tři a půl tisíce nespokojených studentů připojilo svůj podpis pod otevřený dopis adresovaný ministru školství Josefu Dobešovi (VV), ve kterém si stěžují na nesmyslné otázky státních maturit a utajování testů.

Pokud se prý nové zkoušky dospělosti nezmění, dojde ke zhoršení kvality výuky.

Dopis sepsala studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha Dana Večerková společně se svým spolužákem.

"Je vidět, že i když mají letošní studenti zkoušku za sebou, není jim její podoba lhostejná," řekla MF Dnes Večerková, která se chystá od září nastoupit na Masarykovu univerzitu.

Jednotné maturity připravované čtrnáct let skončily v úterý, i přes hladký průběh se na ně snesla vlna kritiky.

Dopis poputuje na ministerstvo

"Mrzí nás, že naše úspěšnost/neúspěšnost u maturity nebude vypovídat nic o našich znalostech a schopnostech, jako tomu bylo alespoň na většině škol doposud," stojí v otevřeném dopise.

Největším problémem jsou podle studentů nejednoznačné a nesmyslné otázky v testu z českého jazyka a literatury. Navrch prý měli především ti, kteří danou problematiku neznali do hloubky.

"Například počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury na základní úrovni nelze přehlížet," uvedli rozhořčení studenti v dopise.

Podívejte se, jak vypadal test z češtiny:

Dopis by chtěli maturanti v nejbližších dnech zaslat přímo na ministerstvo. "Doufáme, že se jím budou zabývat a podniknou takové kroky, aby si další maturanti svých maturitních vysvědčení opět mohli vážit," sdělil deníku Daniel Kurowski, další z autorů otevřeného dopisu.

Začínat se bude písemkami

Josef Dobeš v úterý řekl, že dopis zatím nezná. "Přečtu si, ale nezviklá mě to v pohledu na věc. Státní garance a kontrola v podobě státní maturity je nutná. Na druhou stranu jsem už avizoval několik kroků, jimiž hodláme podobu maturity i celý harmonogram napřesrok vyladit. Například se bude začínat písemkami," reagoval.

Zároveň ocenil to, že učitelé nastavili oproti minulým letům přísnější laťku náročnosti. Nepřipustili ke zkouškám téměř jedenáct procent studentů. Očekává se, že u maturit propadne pětina studentů. Loni to byla tři procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy