Středočeská univerzita vznikne, Rath už má jméno

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 1. 2009 17:03
Rektorát Královské univerzity ve středních Čechách bude v Kutné Hoře
Posluchárny Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze byly přeplněné návštěvníky Jednoho dne s fyzikou.
Posluchárny Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze byly přeplněné návštěvníky Jednoho dne s fyzikou. | Foto: MFF UK

Praha - Středočeská univerzita nakonec podle všeho vznikne. Ponese jméno Královská univerzita ve středních Čechách a rektorát bude mít v bývalé Jezuitské koleji v Kutné Hoře. První studenti se zapíší za tři až čtyři roky.

"První krok máme za sebou. Víme, jak se bude škola jmenovat. Jméno jsme vybrali na základě ankety mezi středoškoláky a širší veřejností," řekl v pondělí hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD).

Zítra prý kraj přistoupí k druhému kroku. "Mám schůzku s rektorem Karlovy univerzity Václavem Hamplem, který by nám měl se zakládáním nové školy poradit a pomoct," řekl Rath.

V polovině února pak předloží legislativní podklad a začít jednat o podpoře v parlamentu. "Máme předjednanou politickou podporu napříč všemi stranami, takže by to neměl být žádný problém," dodal hejtman.

Farmacie a dějiny umění

Podle hejtmanova náměstka Marcela Chládka by se měla škola zpočátku pyšnit jen čtyřmi až šesti fakultami, výhledově by ale měla mít nějakou fakultu v každém větším středočeském městě. Fakult, které budou nabízet bakalářské, magisterské i doktorandské studium, by mohlo být až dvanáct.

"Například v Příbrami by mohla vzniknout fakulta farmaceutická, v dalších městech bychom rádi viděli fakultu zaměřenou na dějiny umění a restaurátorství, nebo na veřejnou správu. Ta by vychovávala kvalifikované úředníky," vysvětlil.

Zároveň připomněl, že ve středních Čechách žije kolem 1,2 milionu lidí a působí tam velké množství středních škol a gymnázií. "Většina maturantů ale nakonec mizí v Praze. Je potřeba tady mladé lidi udržet."

Liška: Jsme připravěni jednat

Založení zbrusu nové středočeské univerzity by mělo podle Davida Ratha stát zpočátku kolem tří milionů korun, v rozpočtu peníze najde hejtmanství. Rath počítá také s penězi z Evropských fondů. Provoz školy by pak měl platit stát.

Expert na školství Walter Bartoš (ODS) ale o nápadu založit středočeskou univerzitu trochu pochybuje. "Myslím, že těch škol je u nás dostatek. A argument, že studenti odjíždějí za vzděláním do Prahy, je nesmyslný," prohlásil.

Naopak ministr školství Ondřej Liška (SZ) se nápadu nebrání. "My jsme připraveni na jednání," potvrdila jeho mluvčí Kateřina Böhmová.

 

Právě se děje

Další zprávy