Straší vesnici cikánem, pomohl mu k tomu kraj

Petra Sasínová
26. 10. 2008 21:04
Hejtmanství prodalo areál za nižší cenu, než byl odhad
Už téměř dva roky chátrá v Ostravici areál bývalého ústavu pro mentálně postižené. Od krajského úřadu ho před dvěma lety získal obchodník s realitami Petr Nevlud
Už téměř dva roky chátrá v Ostravici areál bývalého ústavu pro mentálně postižené. Od krajského úřadu ho před dvěma lety získal obchodník s realitami Petr Nevlud | Foto: Tomáš Netočný

Ostravice - Obyvatelé Ostravice v Beskydech, kteří se obávají, že v jejich obci vznikne romské ghetto, za to mohou poděkovat hejtmanství Moravskoslezského kraje.

Kraj opakovaně odmítl žádost obce, aby jí daroval opuštěný areál bývalého ústavu pro mentálně postižené a začátkem roku 2007 prodal budovy uprostřed Beskyd obchodníkovi s realitami Petru Nevludovi. Ten za celý areál na okraji obce zaplatil necelých sedm milionů korun.

Obec přitom měla záměr přestavět rozlehlý areál s velkými pozemky a budovami na internátní učiliště pro kuchaře a číšníky. Druhým nápadem pro jeho využití bylo vybudování podnikatelského inkubátoru.

Kraj, který se prezentuje podporou turistického ruchu, školství a zaměstnanosti, dal přesto bývalý ústav jako nepotřebný majetek do dražby. A vesnici tím způsobil velké problémy.

Objekt od té doby dál chátrá. Nevlud pouze umístil před vstupní bránu působivou vizualizaci rezidenčních bytů. Nevoli vyvolal, když tam v létě uspořádal  nepovolenou technoparty. A nedávno způsobil bouři, když obec postrašil, že do areálu nastěhuje asi padesát romských rodin.

Obchody Petra Nevluda vyšteřuje policie

Mezitím vyšlo najevo, že Nevludovy obchodní aktivity nejsou zcela čisté. Podle zápisu v Katastru nemovitostí je od 1. října na objektech i pozemcích bývalého ústavu zástavní právo. Omezení vlastnického práva uplatnil kvůli dluhům majitele Finanční úřad Ostrava 3.

Aktivitami Petra Nevluda se zabývá i ostravská hospodářská kriminálka. Důvěryhodný policejní zdroj Aktuálně.cz potvrdil, že obchodníkovi hrozí stíhání za krácení daní. Nevlud, který figuruje asi ve třiceti realitních firmách, nemluví s novináři a přestal komunikovat s radnicí. Ta se bojí, co bude dál.

„Asi bude chtít majetek rychle prodat i s dluhem, ale komu? Hrozba stěhování Romů tím ještě není odvrácena," obává se starosta Ostravice Jaromír Dobrozemský. Stovky lidí zatím podepisují protestní petici proti stěhování Romů do Ostravice.

Kraj tvrdí, že nemohl postupovat jinak, protože bezúplatný převod by byl administrativně náročný.

„Bezúplatný převod nebyl možný. V případě darování nemovitostí obci by se podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mohlo jednat o poskytnutí veřejné podpory. Protože obec byla v posledních třech letech příjemcem veřejné podpory, nesplňovala by pravidla," vysvětlovala mluvčí krajského úřadu Barbara Odstrčilíková.

Šest měsíců byla dlouhá doba

Jenže také dodala, že převod na obec mohl i projít, pokud by kraj požádal Evropskou komisi o výjimku. „To je ale podle praxe Komise administrativně náročné a zdlouhavé, proces schvalování trvá minimálně šest měsíců," zdůvodňovala rozhodnutí kraje Odstrčilíková.

Petr Nevlud v Ostravici nejdříve sliboval, že areál ústavu sociální péče přestaví na luxusní bydlení. Potom ve vsi oznámil, že tam nastěhuje padesát romských rodin z Ostravy. teď se však ukázalo, že dluží státu miliony korun
Petr Nevlud v Ostravici nejdříve sliboval, že areál ústavu sociální péče přestaví na luxusní bydlení. Potom ve vsi oznámil, že tam nastěhuje padesát romských rodin z Ostravy. teď se však ukázalo, že dluží státu miliony korun | Foto: Tomáš Netočný

Kraj vyhlásil na prodej majetku v Ostravici výběrové řízení, nejnižší cenu stanovil na deset milionů. Nikdo kromě obce neměl zájem, proto se obrátil na realitní kancelář. Ani ta vhodného kupce nenašla.

„Kraj už neměl pro objekt využití, blížila se další zima, majetek chátral, rostly náklady na jeho udržování a ostrahu. I proto se zastupitelstvo v září 2006 rozhodlo pro dražbu. Vyvolávací cena byla dva a půl milionu," uvedla Odstrčilíková. Nikdo nenabídl více než Petr Nevlud.

Starosta Dobrozemský rozhodnutí zastupitelů nechápe. „Jsem přesvědčen, že oba naše záměry byly dobré a mohly být přínosem pro celou oblast. Kraj nám vůbec nevysvětlil, proč je odmítl," uvedl.

První záměr, který se obci velmi zamlouval, byl přebudovat objekt na internátní hotelovou školu a internátní učiliště pro kuchaře a číšníky.

Konsorcium firem Dakol, které mají v Karviné například hotelovou školu, o to mělo zájem. „Projekt jsme poskytli krajské radě i šéfům politických klubů. Je to škoda, že nám to smetli," řekl starosta.

 

Právě se děje

Další zprávy