Státní zástupkyně obžalovala dva lidi a dvě firmy z daňových úniků v rallye

ČTK ČTK
15. 4. 2024 17:58
Státní zástupkyně obžalovala dva lidi a dvě firmy z daňových úniků v rallye

Státní zástupkyně zlínské pobočky brněnského krajského zastupitelství podala v souvislosti s daňovými úniky v rallye sportu obžalobu na dva lidi a dvě firmy. Způsobená škoda je téměř 30 milionů korun. Obviněným fyzickým osobám hrozí pět až deset let vězení, právnickým osobám především uložení peněžitého trestu. V dnešní tiskové zprávě to uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Rozsáhlá daňová trestná činnost se podle něj týkala neoprávněného snižování daňových povinností různých daňových subjektů prostřednictvím účelových fakturací vystavovaných za reálně uskutečněné reklamní služby při závodech rallye. Policie v případu původně obvinila 22 lidí a 16 společností. Většina z nich se však doznala a dlužné částky na daních uhradila. Uzavřeli dohodu o vině a trestu, případně u nich bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. Zaplatit však museli například peněžité tresty a současně nahradit způsobenou škodu v celkové výši téměř 15,5 milionu korun.

Trestní stíhání žalobkyně podmíněně zastavila u pěti fyzických a dvou právnických osob. Na účet státního zastupitelství museli na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti složit celkovou částku 499 tisíc korun. Uzavřela také dohody o vině a trestu s 12 právnickými a 15 fyzickými osobami, u nichž sjednala mimo jiné peněžité tresty téměř 9,2 milionu korun.

Obžalobu tedy státní zástupkyně nakonec podala proti čtyřem obviněným. "V jednom případě se jedná o obviněného, kterému je kladeno za vinu organizování vystavování fiktivních fakturací a následné řízení bankovních transakcí a přerozdělování s trestnou činností souvisejících peněžních prostředků," uvedl Olma. Muž je stíhaný za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Celková škoda na DPH u různých daňových subjektů, kterou způsobil, podle vyšetřovatelů dosáhla zhruba 29,5 milionu korun.

Dalšímu obviněnému a jeho společnosti žalobkyně klade za vinu, že neoprávněnými odpočty DPH na vstupu způsobil České republice škodu ve výši přibližně 14,1 milionu korun. Stíhaný je za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nejen jednatel a společnost, jejímž jménem dotyčný jednal, ale rovněž nástupnická společnost.

 

Právě se děje

Další zprávy