Státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání Babiše a spol. v kauze Čapí hnízdo

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 9. 2019 12:39
Zdroj foto: Denis Chripák Zdroj foto: Denis Chripák
Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání všech šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Vedoucí žalobce Martin Erazím tak potvrdil závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Podle nich Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku pro získání dotace, a to i navzdory rodinným vazbám na Agrofert.
Čekáme na začátek tiskové konference premiéra Andreje Babiše. | Video: ČTK

"Kauza, která se na samém počátku jevila jako jednoduché podvodné jednání při získání evropské dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízdo, se vlivem dokazování a především nutností vykládat evropské předpisy vyvinula do složité právní otázky v části výkladu aktů přijatých orgány unie, k jejímuž řešení by mohl být příslušný Soudní dvůr Evropské unie," napsal v úvodu tiskové zprávy vedoucí státní zástupce Martin Erazím.

Konkrétně podle něj bylo zásadní vypořádat se s výkladem a naplněním právního pojmu malý a střední podnik, za který se označila Farma Čapí hnízdo, aby dosáhla na 50milionovou dotaci.

"Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovali Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala," vysvětlil základní obrat v případu Erazím.

O tom, že Farma Čapí hnízdo nespadá do kategorie malý či střední podnik, mělo podle policie svědčit propojení řady akcionářů na úrovni rodinných příslušníků s koncernem Agrofert. To však podle státního zástupce nehrálo při posouzení roli. "Neboť Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik," vysvětlil Erazím.

V případu byli vedle premiéra Babiše obviněni jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes, bývalý manažer Agrofertu Josef Nenadál a Babišova někdejší poradkyně Jana Mayerová. 

Rozhodnutí přezkoumá nejvyšší státní zástupce

Erazím dále ujistil, že v odůvodnění usnesení se dozorový státní zástupce vypořádal i se závěry zprávy OLAF, v níž se tvrdilo, že došlo při čerpání dotace na Čapí hnízdo k pochybením. Právě na zjištění OLAF se odvolávají piráti, kteří už oznámili, že se s rozhodnutím neztotožňují a věří, že po přezkoumání nejvyšším žalobcem se případ znovu otevře.

Erazím je však přesvědčený, že jejich rozhodnutí je správné. "Po seznámení se s touto právní úvahou jsem si byl nucen, v rámci možnosti využití svých oprávnění vedoucího státního zástupce, položit otázku, zda já osobně bych za tohoto právního stavu na kohokoliv, ať už by se jednalo o premiéra, nebo osobou jinou, podal obžalobu. Musel jsem si poctivě odpovědět, že nikoli," napsal Erazím.

V závěru svého odůvodnění ale potvrdil, že rozhodnutí o zastavení trestního stíhání bude po nabytí právní moci předloženo bezodkladně nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

"Po tomto přezkumu může dojít buď k závěru, že usnesení bude shledáno jako zákonné, a pak zůstane v platnosti, nebo bude jako nezákonné zrušeno. Toto jsou ale pouze teoreticky popsané možnosti," uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Na přezkum má Zeman zákonnou lhůtu tří měsíců od právní moci usnesení o zastavení trestního stíhání.

VIDEO: Závěry v případu Čapí hnízdo přezkoumáme, ujistil 4. září šéf žalobců Pavel Zeman

Video: ČTK

Premiér Andrej Babiš by se měl k ukončení svého stíhání vyjádřit po jednání s řediteli zdravotních pojišťoven, které se má konat od 13:00 na Úřadu vlády. Opoziční politici v prvních reakcích uváděli, že doufají, že bude rozhodnutí žalobců zastavit stíhání v případu Čapího hnízda odůvodněno relevantními argumenty. Někteří upozorňují, že i pokud byl nakonec postup legální, rozhodně nebyl morální.

Už můžu vylézt z kanálu a nadechnout se

K ukončení trestního stíhání se už vyjádřila jedna z obviněných Jana Mayerová. "Rozhodnutí zatím nemám, je u právníků, takže se k němu dostanu někdy příští týden. Teď mi stačí pocit, že už můžu vylézt z kanálu a nadechnout se," uvedla v reakci pro Aktuálně.cz.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dodal, že podle něj není správné hovořit o tom, že státní zástupce změnil názor, když stíhání šestice zastavil: "Když státní zástupce zastavil moje trestní stíhání loni v květnu, tak současně uvedl, že pokud policie nedodá důkazy pro svá tvrzení u dalších obviněných, tak že zastaví i jejich stíhání. Takže žalobce nezměnil názor, jak informovala mnohá média, není žádná pravda, že by on nějak měnil názor, měl pořád stejný názor. Ano, pokud dodáte důkazy, vznesu obvinění, pokud ne, zastavím stíhání. A to udělal," řekl pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy