Vysvětlení zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo je srozumitelné, říká unie žalobců

Jan Horák Jan Horák
13. 9. 2019 13:39
Když minulý týden pražští žalobci informovali o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo, obratem se ozvala Unie státních zástupců a požadovala podrobné vysvětlení. Nyní pražský šéfžalobce Martin Erazím oznámil, že rozhodnutí platí. Tentokrát unie jeho argumenty kvituje s povděkem, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz její mluvčí Ondřej Štastný.
Mluvčí Unie státních zástupců a kolega Jaroslava Šarocha z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Štastný.
Mluvčí Unie státních zástupců a kolega Jaroslava Šarocha z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Štastný. | Foto: Economia

Četl jste tiskovou zprávu šéfa Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma, že zastavil stíhání všech aktérů kauzy Čapí hnízdo včetně premiéra Andreje Babiše?

Ano, ihned poté, co zpráva byla zveřejněna na webové stránce Městského státního zastupitelství v Praze.

Když své rozhodnutí o zastavení stíhání předložil před dvěma týdny dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch nadřízenému Erazímovi, volala Unie státních zástupců po důkladném vysvětlení. Argumenty šéfžalobce Erazíma vás uspokojily?

Tisková zpráva je formulována srozumitelně. Bez podrobné znalosti věci ale nemůžeme nijak blíže hodnotit závěry v ní uvedené.

Takže aktuální vysvětlení považujete za vyčerpávající, nebo naopak ve vás přetrvávají otázky, proč se rozhodlo právě takto?

Platí má předchozí odpověď.

Trestní řízení je neveřejné

Vedoucí státní zástupce Erazím ve vysvětlení uvedl mimo jiné toto: "Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovali Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala." Policie přitom po vyšetřování vyhodnotila kauzu jako podvod, proto navrhla podat obžalobu. Jak rozumíte rozporu mezi závěrem policie a státního zastupitelství?

Rozdíl v názorech policejního orgánu a státního zástupce na konkrétní trestní věc je poměrně běžným jevem. Zákon přitom stanoví, že v těchto případech má rozhodující slovo státní zástupce.

Rozhodnutí šéfžalobce Erazíma přišlo jen dva týdny poté, co mu svůj návrh předložil Jaroslav Šaroch. Je to podle vás rychlý postup?

Bez bližší znalosti spisu nelze hodnotit ani rychlost postupu státního zástupce.

Erazímovo vysvětlení je poměrně podrobné, ale není podle vás namístě, aby státní zastupitelství v takto exponované kauze zveřejnilo celé usnesení žalobce Šarocha?

Přípravné řízení trestní je neveřejné, proto je neveřejný i obsah rozhodnutí. Věcí se navíc bude ještě zabývat Nejvyšší státní zastupitelství, které ze zákona přezkoumává všechna pravomocně zastavená trestní stíhání.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhly v listopadu 2019 už čtyři roky, podívejte se na základní body časové osy případu:

  • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
  • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
  • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
  • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
  • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
  • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy