Jednou se k tomu vyjádřím, možná až nebudu v politice, řekl Babiš k zastavení stíhání

Jakub Heller Martina Heroldová Jakub Heller, Martina Heroldová
Aktualizováno 13. 9. 2019 15:26
Premiér Andrej Babiš uvítal verdikt v kauze Čapí hnízdo. Na tiskové konferenci po jednání se zdravotními pojišťovnami však rozhodnutí státních zástupců příliš komentovat nechtěl. "Mluvil jsem jen s advokáty, kteří mi potvrdili, že to zastavení skutečně přišlo. Je to dokument, který obsahuje asi 90 stran," řekl premiér.
Justice pod tlakem? Pod tlakem jsem byl já, okomentoval Babiš zastavení svého trestního stíhání v případu Čapí hnízdo. | Video: ČTK

Premiér prohlásil, že zastavení stíhání pro něj není překvapením. Už před více než rokem podle něj státní zástupce uvedl, že závěr policie, tedy že došlo k trestnému činu, nemusí být konečný ani hodnověrný, pokud nebude podpořen důkazy.

Zopakoval také svou oblíbenou domněnku, že pokud by nevstoupil do politiky, lidé by o Čapím hnízdě nic nevěděli, protože je to dvanáct let stará věc. "Důležité je, aby mě občané hodnotili podle toho, co jsem udělal v politice. Já se k tomu jednou vyjádřím, možná až nebudu v politice, ale v tuto chvíli by to ještě bylo předčasné," dodal premiér.

Na doplňující otázky však jen znovu opáčil, že se k rozhodnutí žalobců nechce vyjadřovat. K odpovědi ho nakonec vybídla až otázka, zda si nemyslí, že po čtyřech letech uzavřeli žalobci vyšetřování pod tlakem.

"Tady byla tři a půl roku mediální štvanice na mě a na moji rodinu. A pokud na náměstích řvali někteří lidé, že Babiš patří do vězení, a titulky na antibabišovských serverech volaly po deseti letech vězení a u toho byly moje fotky, tak nevím, kdo byl pod tlakem," reagoval Babiš.

Odmítl také, že by přímo on sám některými svými výroky mohl ovlivnit rozhodnutí žalobců. "To, že jsem řekl, že jsem přesvědčen o nevině, to je moje vyjádření, to není žádný tlak. Ten tlak naopak přicházel z médií, která to vysílala v přímém přenosu. Já jsem byl od začátku přesvědčen o nevině těch lidí, kteří byli stíháni," řekl Babiš.

Dodal, že se naopak snažil hodnocení české justice a státního zastupitelství vyhýbat. "Naše justice je nezávislá, jsem rád, že to tak dopadlo," uzavřel. 

Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše může otřást politickou scénou. Pro Evropskou unii je tento případ mrtvý, peníze jsme vrátili, říká Spurný. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy