Nejsme banánová republika, respektujeme žalobce, říká opozice. Piráti chtějí přezkum

Předsedové opozičních stran uvedli, že respektují rozhodnutí státních zástupců o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Tedy s výjimkou pirátů. Podle nich by ho měl nejvyšší státní zástupce přezkoumat. Většina předsedů ale varuje před podkopáváním důvěry v justici, ač podle nich na kauze zanechávají hořkou pachuť změny na ministerstvu spravedlnosti i Babišův tlak na státní zástupce skrze média.
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marek Výborný
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: ČTK

Nejostřeji se k rozhodnutí státních zástupců postavili piráti. "Tvrzení, že Čapí hnízdo byla nezávislá firma, je neudržitelné. S názorem pana Šarocha se neztotožňujeme, vycházíme i ze závěru OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům, pozn. red). Mezi holdingem a farmou proteklo 272 milionů. Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové a domníváme se, že by rozhodnutí mělo přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.

Také poslanec Jakub Michálek (piráti) se proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství ohradil. "Pátek třináctého je smutný den pro tento stát," napsal a také vyzval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby závěry státních zástupců Jaroslava Šarocha a Martina Erazíma přezkoumal.

Další politici však zdůrazňují, že kvůli rozhodnutí, které odpůrcům Andreje Babiše jistě radost neudělalo, není nyní možné podkopávat důvěru v české státní zástupce. I oni však připomínají, jak se premiér ke kauze stavěl a vyjadřoval.

"Pokud celou dobu vyzýváme politické aktéry, aby respektovali právní stát, tak jako první větu musíme uvést, že respektujeme rozhodnutí pražského státního zastupitelství. Byli bychom ale velmi rádi, aby se Andrej Babiš i v dalších kauzách, které jsou rozeběhnuté, zdržel všech svých komentářů, které v průběhu vyšetřování měl. Věty o tom, že spravedlnosti v České republice bude věřit jen tehdy, kdy bude trestní stíhání bude zastaveno, zanechávají v celém procesu rozhodování hořkost," uvedl předseda starostů Vít Rakušan.

Podobně se na celou situaci dívá i předseda ODS Petr Fiala, podle kterého však zastavení stíhání není překvapivé a na základě vývoje posledních dní ho očekával. "Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií. Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost," napsal.

K opatrnosti v hodnocení státních zástupců vyzývá i předseda lidovců Marek Výborný. "Respektuji rozhodnutí městského státního zastupitelství, i s tím vědomím, že do toho ještě může zasáhnout nejvyšší státní zástupce. Pokud by kdokoliv z politiků začal zpochybňovat důvěru v justici, tak je to veliký problém, pak bychom byli banánovou republikou, a to já v žádném případě nechci," řekl Výborný.

Dodal však, že je nadále přesvědčen, že vytvoření umělé malé firmy pro získání dotací bylo ze strany Andreje Babiše neetické. "Ale pokud je něco neetické, nemusí to být ještě nutně protiprávní," uzavřel Výborný.

Jisté pochyby o zastavení stíhání premiéra vyjádřil na Twitteru kromě pirátů také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Městské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání osob v kauze Čapí hnízdo. Po letech vyšetřování tak zcela změnilo názor na věc, což se děje v 1 % případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty," uvedl.

Na obšírnější vysvětlení ostatně čeká i Rakušan. "Jsme samozřejmě zvědaví, proč bylo změněno původní stanovisko, které bylo jednoznačně nakloněno výkladu, že se jedná o trestný čin. Koneckonců tak argumentoval na mandátovém a imunitním výboru i státní zástupce Šaroch ve chvíli, kdy žádal o vydání poslanců trestnímu stíhání," řekl Rakušan. I podle něj zanechávají na celém případu hořkou pachuť letošní změny na postu ministra spravedlnosti. 

Předseda SPD Tomio Okamura pak připomíná, že poslední slovo v celé kauze ještě bude mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Vyzývá ho, aby vše nestraně posoudil. "Pavel Zeman může rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušit. Doufám, že obstojí a celou věc nestranně posoudí. Jde o důvěryhodnost státního zastupitelství a české justice," uvedl předseda SPD.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy