Nejsme banánová republika, respektujeme žalobce, říká opozice. Piráti chtějí přezkum

Jakub Heller Tomáš Klézl Radek Bartoníček Jakub Heller, Tomáš Klézl, Radek Bartoníček
13. 9. 2019 12:12
Předsedové opozičních stran uvedli, že respektují rozhodnutí státních zástupců o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Tedy s výjimkou pirátů. Podle nich by ho měl nejvyšší státní zástupce přezkoumat. Většina předsedů ale varuje před podkopáváním důvěry v justici, ač podle nich na kauze zanechávají hořkou pachuť změny na ministerstvu spravedlnosti i Babišův tlak na státní zástupce skrze média.
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marek Výborný
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: ČTK

Nejostřeji se k rozhodnutí státních zástupců postavili piráti. "Tvrzení, že Čapí hnízdo byla nezávislá firma, je neudržitelné. S názorem pana Šarocha se neztotožňujeme, vycházíme i ze závěru OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům, pozn. red). Mezi holdingem a farmou proteklo 272 milionů. Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové a domníváme se, že by rozhodnutí mělo přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.

Také poslanec Jakub Michálek (piráti) se proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství ohradil. "Pátek třináctého je smutný den pro tento stát," napsal a také vyzval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby závěry státních zástupců Jaroslava Šarocha a Martina Erazíma přezkoumal.

Další politici však zdůrazňují, že kvůli rozhodnutí, které odpůrcům Andreje Babiše jistě radost neudělalo, není nyní možné podkopávat důvěru v české státní zástupce. I oni však připomínají, jak se premiér ke kauze stavěl a vyjadřoval.

"Pokud celou dobu vyzýváme politické aktéry, aby respektovali právní stát, tak jako první větu musíme uvést, že respektujeme rozhodnutí pražského státního zastupitelství. Byli bychom ale velmi rádi, aby se Andrej Babiš i v dalších kauzách, které jsou rozeběhnuté, zdržel všech svých komentářů, které v průběhu vyšetřování měl. Věty o tom, že spravedlnosti v České republice bude věřit jen tehdy, kdy bude trestní stíhání bude zastaveno, zanechávají v celém procesu rozhodování hořkost," uvedl předseda starostů Vít Rakušan.

Podobně se na celou situaci dívá i předseda ODS Petr Fiala, podle kterého však zastavení stíhání není překvapivé a na základě vývoje posledních dní ho očekával. "Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií. Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost," napsal.

K opatrnosti v hodnocení státních zástupců vyzývá i předseda lidovců Marek Výborný. "Respektuji rozhodnutí městského státního zastupitelství, i s tím vědomím, že do toho ještě může zasáhnout nejvyšší státní zástupce. Pokud by kdokoliv z politiků začal zpochybňovat důvěru v justici, tak je to veliký problém, pak bychom byli banánovou republikou, a to já v žádném případě nechci," řekl Výborný.

Dodal však, že je nadále přesvědčen, že vytvoření umělé malé firmy pro získání dotací bylo ze strany Andreje Babiše neetické. "Ale pokud je něco neetické, nemusí to být ještě nutně protiprávní," uzavřel Výborný.

Jisté pochyby o zastavení stíhání premiéra vyjádřil na Twitteru kromě pirátů také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Městské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání osob v kauze Čapí hnízdo. Po letech vyšetřování tak zcela změnilo názor na věc, což se děje v 1 % případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty," uvedl.

Na obšírnější vysvětlení ostatně čeká i Rakušan. "Jsme samozřejmě zvědaví, proč bylo změněno původní stanovisko, které bylo jednoznačně nakloněno výkladu, že se jedná o trestný čin. Koneckonců tak argumentoval na mandátovém a imunitním výboru i státní zástupce Šaroch ve chvíli, kdy žádal o vydání poslanců trestnímu stíhání," řekl Rakušan. I podle něj zanechávají na celém případu hořkou pachuť letošní změny na postu ministra spravedlnosti. 

Předseda SPD Tomio Okamura pak připomíná, že poslední slovo v celé kauze ještě bude mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Vyzývá ho, aby vše nestraně posoudil. "Pavel Zeman může rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušit. Doufám, že obstojí a celou věc nestranně posoudí. Jde o důvěryhodnost státního zastupitelství a české justice," uvedl předseda SPD.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy