Bývalému rektorovi hrozí obžaloba za MS v Liberci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 1. 2011 14:09
Škoda, kterou mají mít rektor Konopa a podnikatel Nadrchal na svědomí, činí tři miliony korun
Vojtěch Konopa
Vojtěch Konopa | Foto: Archiv Technické univerzity v Liberci

Praha/Liberec - Protikorupční policie podala kvůli lyžařskému mistrovství světa v Liberci 2009 návrhy na podání obžaloby na bývalého rektora Technické univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala.

Nadrchalova firma zajišťovala výběrová řízení na rekonstrukci vysokoškolských kolejí.

Škoda, kterou mají podle policie na svědomí, činí tři miliony korun.

Celková výše zakázky byla 24,2 milionu korun. Policisté obvinili oba muže už na podzim loňského roku.

Podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka šlo o pletichu v souvislosti se zakázkou na úpravu ubytovacích kapacit v Liberci.

Muži se tehdy domluvili, že ve výběrovém řízení bude osloven pouze jeden uchazeč.

Rozhodnutí, zda budou oba muži postaveni před soud, je nyní na libereckém státním zastupitelství. Hrozí jim až osm let vězení.

Za nedodaný nábytek obviněni tři lidé

Další tři lidi policisté už v listopadu loňského roku obvinili kvůli proplaceným fakturám za nedodaný nábytek.

Devětačtyřicetiletá manažerka stavební firmy, třiapadesátiletý podnikatel a padesátiletý vedoucí pracovník libereckých Kolejí a menz čelí obvinění z podvodu ve spolupachatelství.

Trojice podle policistů v souvislosti s úpravou ubytovacích kapacit na kolejích pro potřeby šampionátu uzavřela za zhotovitele, investora a technický dozor dohodu, že část volného nábytku zhotovitel stavby nebude dodávat pro nepotřebnost.

Podle této dohody mělo být vybaveno nábytkem jen několik nových pokojů na kolejích, ačkoli měl být ve všech pokojích. Hlavním dodavatelem rekonstrukce univerzitních kolejí Harcov za zhruba 340 milionů korun byla liberecká firma Syner.

Liberecká univerzita nechce kauzu komentovat. "Nemáme k případu žádné oficiální informace, proto se k němu nebudeme vyjadřovat," řekla dnes mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy