Za podvody při MS v Liberci obvinila policie tři lidi

Martina Machová Michal Štůsek Martina Machová, Michal Štůsek
19. 11. 2010 14:45
Protikorupční policie podezřívá trojici ze stavebních podvodů
Foto: Policie ČR

Liberec - Protikorupční policie obvinila z podvodu další tři lidi, kteří se podíleli na libereckém šampionátu v klasickém lyžování. Hrozí jim až osmiletý trest. Policie už dříve kvůli mistrovství obvinila dva lidi.

Tentokrát zaměřila pozornost na rekonstrukci kolejí Technické univerzity v Liberci, která v rámci příprav na mistrovství proběhla.

"Mezi obviněnými jsou 49letá manažerka stavební firmy, 53letý podnikatel a 50letý vedoucí pracovník Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci," uvedl mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Obviněným je podle zjištění Aktuálně.cz zaměstnanec univerzity Zdeněk Kračmar. "Ano jsem jedním z obviněných," potvrdil redakci s tím, že se však cítí být nevinný. Více se k případu nechtěl vyjadřovat.

Také Liberecká univerzita obvinění komentovat nehodlá. "Technická univerzita se po dobu vyšetřování nebude k případu vyjadřovat. Ctíme presumpci neviny," sdělila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

"Pokud by mělo dojít k obvinění některého z našich zaměstnanců, pak jsme přesvědčení o tom, že se jedná o obvinění nepodložené, za prací svých lidí plně stojíme," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Pacl mluvčí společnosti Syner. Liberecká firma byla přitom hlavním dodavatelem při rekonstrukci univerzitních kolejí Harcov v celkové částce asi 340 milionů korun.

Falešný nábytek

Trojice si podle policie nechávala proplácet faktury za nový nábytek, který podle dohody měl být použit pro vybavení pokojů na kolejích. Ve skutečnosti ale většinu nábytku nenakoupili a použili původní.

Obviněná žena vystavila od září do prosince 2007 faktury za 54,7 milionů korun, kterými byl fakturován nábytek. Ten však často nebyl vůbec objednaný nebo dodaný, protože jeho objednávka byla dodatečně zrušena.

"Celé jednání obviněných směřovalo k tomu, aby investor zaplatil za dodávky nábytku, který ve skutečnosti dodán nebyl a přitom aby tyto finanční prostředky zhotovitel nemusel vracet ani jinak kompenzovat," vysvětlil mluvčí. Podle něj si trojice svojí spoluprácí přišla na 4 miliony korun.

Mluvčí zároveň dodal, že ke stejným závěrům jako policie dospěl už dříve i Nejvyšší kontrolní úřad.

V souvislosti s mistrovstvím policie v září už obvinila bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Podezřelí jsou z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve spolupachatelství.

 

Právě se děje

Další zprávy