Za podvody při MS v Liberci obvinila policie tři lidi

Martina Machová Michal Štůsek Martina Machová, Michal Štůsek
19. 11. 2010 14:45
Protikorupční policie podezřívá trojici ze stavebních podvodů
Foto: Policie ČR

Liberec - Protikorupční policie obvinila z podvodu další tři lidi, kteří se podíleli na libereckém šampionátu v klasickém lyžování. Hrozí jim až osmiletý trest. Policie už dříve kvůli mistrovství obvinila dva lidi.

Tentokrát zaměřila pozornost na rekonstrukci kolejí Technické univerzity v Liberci, která v rámci příprav na mistrovství proběhla.

"Mezi obviněnými jsou 49letá manažerka stavební firmy, 53letý podnikatel a 50letý vedoucí pracovník Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci," uvedl mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Obviněným je podle zjištění Aktuálně.cz zaměstnanec univerzity Zdeněk Kračmar. "Ano jsem jedním z obviněných," potvrdil redakci s tím, že se však cítí být nevinný. Více se k případu nechtěl vyjadřovat.

Také Liberecká univerzita obvinění komentovat nehodlá. "Technická univerzita se po dobu vyšetřování nebude k případu vyjadřovat. Ctíme presumpci neviny," sdělila Aktuálně.cz mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

"Pokud by mělo dojít k obvinění některého z našich zaměstnanců, pak jsme přesvědčení o tom, že se jedná o obvinění nepodložené, za prací svých lidí plně stojíme," sdělil Aktuálně.cz Ondřej Pacl mluvčí společnosti Syner. Liberecká firma byla přitom hlavním dodavatelem při rekonstrukci univerzitních kolejí Harcov v celkové částce asi 340 milionů korun.

Falešný nábytek

Trojice si podle policie nechávala proplácet faktury za nový nábytek, který podle dohody měl být použit pro vybavení pokojů na kolejích. Ve skutečnosti ale většinu nábytku nenakoupili a použili původní.

Obviněná žena vystavila od září do prosince 2007 faktury za 54,7 milionů korun, kterými byl fakturován nábytek. Ten však často nebyl vůbec objednaný nebo dodaný, protože jeho objednávka byla dodatečně zrušena.

"Celé jednání obviněných směřovalo k tomu, aby investor zaplatil za dodávky nábytku, který ve skutečnosti dodán nebyl a přitom aby tyto finanční prostředky zhotovitel nemusel vracet ani jinak kompenzovat," vysvětlil mluvčí. Podle něj si trojice svojí spoluprácí přišla na 4 miliony korun.

Mluvčí zároveň dodal, že ke stejným závěrům jako policie dospěl už dříve i Nejvyšší kontrolní úřad.

V souvislosti s mistrovstvím policie v září už obvinila bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Podezřelí jsou z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve spolupachatelství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy