Statistici: V roce 2065 bude každý třetí Čech důchodce

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 5. 2009 11:01
Český statistický úřad zveřejnil perspektivu obyvatelstva ČR
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V roce 2065 bude v České republice žít o zhruba dvě stě tisíc lidí více než dnes, ale obyvatelstvo bude výrazně starší.

Vyplývá to z projekce vývoje obyvatelstva, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad.

"Jedna třetina osob bude starší 65 let, jejich zastoupení se více jak zdvojnásobí," uvádějí statistici ve zprávě.

Na jednoho ekonomicky aktivního člověka bude jeden neaktivní.

Podle statistiků bude nejvíce přibývat lidí v nejvyšším věku. Počet lidí starších 85 let se podle střední varianty do roku 2066 zvýší na více než sedmkrát.

"Stoletých podle projekce bude v roce 2065 více než čtrnáct tisíc. Dnes je to šest set sedmnáct lidí," uvedla Terezie Štiglerová z Českého statistického úřadu.

2030: Čechů bude o 200 tisíc více

Stárnutí nezachrání ani migrace. Díky přistěhovalcům ale v Česku celkově přibude obyvatel.

"V roce 2065 by v Česku mohlo být asi 10 670 000 obyvatel. Počet obyvatel poroste asi do roku 2030."

Podle ní je Česká republika závislá na příchodu přistěhovalců.

Dnes žijˇí v Česku asi čtyři procenta cizinců. V roce 2065 by to mohlo být asi osmnáct procent. "Oproti vyspělým evropským zemím je dnes v České republice cizinců velmi málo. Podíl v naší populaci je nízký," dodala Štiglerová.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 11 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy