Stát bude myslivcům podle předkládané novely určovat minimální lov zvěře

ČTK ČTK
11. 6. 2024 11:39
Stát bude myslivcům podle předkládané novely určovat minimální lov zvěře

Myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Při nesplnění minimální hranice lovu dostanou pokutu. Vyplývá to z předkládací zprávy novely zákona o myslivosti, kterou ve středu projedná vláda. Novela má snížit počty přemnožené spárkaté zvěře v českých lesích.

Její součástí je mimo jiné i vznik Informačního systému evidence myslivosti, který bude zaznamenávat míru poškození lesa přemnoženou zvěří. Další změnou je způsob kontroly ulovené zvěře, myslivci budou muset kromě označení kusu plombou, jako tomu bylo doposud, do systému nahrát také fotografii ulovené zvěře.

Kontrola ulovené zvěře není podle ministerstva zemědělství, jež návrh novely předkládá, dostatečná. Novela proto zavádí plánování lovu podle poškození lesa, stát nově každý rok odvodí minimální počty lovu býložravé spárkaté zvěře podle míry poškození lesa, a to jednotlivě pro každou honitbu v Česku. Poškození lesů bude zjišťovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a výsledky najdou myslivci v evidenčním systému. Tam budou muset také nahrát fotografii ulovené zvěře.

Plnění minimální výše lovu bude stát průběžně vyhodnocovat, v případě nesplnění opatření ke snížení počtu zvěře v honitbě novela zavádí až desetitisícové pokuty. Stát může také zasahovat do mysliveckého hospodaření.

 

Právě se děje

Další zprávy