Starostové navrhují, aby učitelé měli nárok na placené roční tvůrčí volno

Matěj Pur
29. 5. 2019 13:21
Poslanci z hnutí STAN navrhují na české poměry nezvyklý bonus, jak zvýšit atraktivitu učitelství. Chtějí, aby měli pedagogové po deseti odpracovaných letech nárok na placené roční tvůrčí volno. Využít by ho mohli na stáž v zahraničí, práci v oboru či další studium. Náklady Starostové odhadují na 1,5 miliardy korun ročně.
Foto: Ludvík Hradilek

Novela zákona o pedagogických pracovnících má rozšířit tvůrčí volno neboli takzvaný sabatikl, který už funguje na vysokých školách. Nárok by na něj měli i učitelé na školách středních, základních a mateřských. Po deseti odpracovaných letech by mohli požádat ředitele školy o až roční tvůrčí volno. Po jeho uplynutí by ale museli prokázat, že ho strávil skutečně tvůrčím způsobem.

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) jako motivaci k návrhu uvedla problém s vyhořelými učiteli: "20 procent učitelů trpí příznaky vyhoření, a proto je nutné, aby načerpali energii, aby je práce opět bavila."

Poslanec Petr Gazdík (STAN) k tomu dodal: "My nevíme, co bude dělat polovina populace za 20 let, v souvislosti s nástupem průmyslu 4.0., s masivním rozvojem technologií. Na to musí české školství reagovat, pokud nemáme být nadále montovnou, levnou ekonomikou, která je pouze subdodavatelem pro některé okolní státy. Učitelé musí mít prostor reagovat na to, jakým způsobem funguje ekonomika, jakým způsobem se mění svět."

Náklady poslanci odhadují ročně na 1,5 miliardy Kč, ale podle Kovářové každý rodič chce kvalifikovaného učitele. Pro návrh již získali podporu poslanců z klubů ČSSD, TOP 09 a SPD, do druhého čtení novelu podpoří i piráti a ODS.

Senátor a končící rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek uvedl, že to není úplně nová myšlenka: "Tento systém platí v celé řadě evropských zemí, osvědčil se již ve vysokém školství. A jeho zavedení v nižších úrovních by podle mě vedlo ke zkvalitnění výuky na našich základních a středních školách."

Od roku 1998 mohou o tzv. sabatikl žádat akademičtí pracovníci v Česku , konkrétně o šestiměsíční placené volno jednou za sedm let. S návrhem na rozšíření tohoto bonusu již přišla před dvěma lety poslankyně za TOP 09 Anna Putnová, návrh i přes podporu ministryně školství nebyl schválen. Nárok na tvůrčí volno mají učitelé i v Německu, Polsku nebo také Maďarsku. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy