"Neupotíme to." Klimatolog popsal, kde na Zemi člověk už brzy nezvládne existovat

Světlana Witowská Světlana Witowská
17. 5. 2023 5:30
"V okamžiku, kdy budeme mít globální teplotu vyšší o 2 °C, tak to pro některé oblasti světa, například pro střední Evropu, bude znamenat dvojnásobný růst teploty," varuje klimatolog Radim Tolasz. Podle něj se v takovém případě už můžeme bavit o tom, že alpské ledovce úplně roztají. "Bylo by to fatální pro část Evropy, kde jsou zvyklí na nějaký chod počasí," dodává.
Spotlight Aktuálně.cz - Radim Tolasz | Video: Jakub Zuzánek

Zlom, kdy se teploty globálně zvýší o dva až dva a půl stupně Celsia, čeká podle Radima Tolasze svět asi za deset, maximálně dvacet let.

"Evropa je na tom dobře, protože je bohatou částí světa a poradí si s tím. Ale stejně to bude vypadat v Himálaji a v okamžiku, kdy by himálajské ledovce opravdu překročily tenhle bod zlomu, tak tam je velké množství lidí, kteří jsou na nich existenčně závislí," upozorňuje.

Odborník na klima zároveň vysvětluje, že změna klimatu, o které si všichni mysleli, že se týká hlavně atmosféry a počasí, dohnala už i oceán. Klimatologové totiž očekávají, že by se v příštích měsících mohl začít projevovat klimatický jev El Niňo, kdy se v tropické oblasti Pacifiku prudce změní ustálený vývoj počasí. Takový jev může trvat i deset let.

"Můžeme konstatovat, že jsme se dostali ve změně klimatu do stavu, ze kterého už je špatný návrat," říká Tolasz.

Je tedy vůbec možné, že se extrémní vývoj počasí vrátí někdy do normálu? "Klimatické modely podle některých emisních scénářů předpokládají, že se to vrátí do normálu. Ale bavíme se o výhledu na desítky let až jednotky stovek let dopředu za předpokladu, že se lidstvo začne chovat jinak. A pokud nezačne, tak se to nedá předpokládat," uzavírá expert.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy