Generál varuje: Rusko už může čekat jen na jedinou věc. Rozhodne se o ní za 14 měsíců

Tým Spotlight Tým Spotlight
20. 9. 2023 5:30
"Krym je pro tuto válku rozhodujícím územím. Dokud bude Rusko nezákonně okupovat Krym, umožňuje mu to pokračovat v útocích a také znemožňuje Ukrajině obnovit její hospodářství," říká bývalý americký generál Ben Hodges, podle kterého může Ukrajina s okupovaným Krymem jen těžko očekávat finanční injekci od států nebo soukromých investorů. Dodává ale, že je velmi reálné, aby země získala území zpět.
Americký generál ve výslužbě Ben Hodges v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa

"Znovudobytí Krymu Ukrajinou je velmi proveditelné. Doba, kterou to zabere, ale závisí na Spojených státech a Německu," říká bývalý velitel amerických ozbrojených sil Ben Hodges k šancím ukrajinské protiofenzivy, která podle něj stále závisí na dodávkách západních zbrání.

Podle něj by USA rozhodně neměly otálet s dodáním systémů raket dlouhého doletu ATACMS, které by mohly mít významný vliv na dynamiku bojů. "Nechápu, proč otálí. Mohl bych spekulovat, že existují obavy z provokace Ruska, ale Spojené království před několika týdny poskytlo rakety Storm Shadow, Francouzi poskytli rakety SCALP, Rusko s tím nemůže nic dělat a k eskalaci nedochází," vysvětluje generál ve výslužbě. 

Armádnímu expertovi vadí hlasy, které tvrdí, že ukrajinská protiofenziva postupuje příliš pomalu nebo že ji mohou zastavit zimní měsíce. "Ukrajinci mají svůj časový plán, a když říkáme, že to jde moc pomalu, je to proto, že jsme netrpěliví a jsme přes tisíc kilometrů daleko. Ukrajinci vědí, jaké je počasí, znají geografii a vědí, jaké mají možnosti," popisuje Hodges s tím, že fakt, že nevíme, jaké jsou přesné plány Ukrajiny nebo jakými silami disponuje, je pouze odrazem dobré disciplíny ukrajinského generálního štábu.

"Ten daleko převyšuje ruský generální štáb a vyvíjí tak tlak na velmi slabou a křehkou ruskou velitelskou strukturu," dodává.

A mohlo by podle Hodgese Rusko získat navrch díky prohlubujícímu se spojenectví se Severní Korejí? "Putin letěl jedenáct časových pásem, aby se setkal s Kim Čong-unem. Odnáším si z toho, jak špatné to tedy musí v Rusku být, že jeho prezident musí jezdit na druhý konec země a žádat o munici. Obranný průmysl Ruska skutečně bojuje s tím, aby naplnil požadavky a poptávku, a sankce na něj také mají vliv," dodává vojenský expert s tím, že Putinova návštěva samozřejmě posiluje postavení severokorejského lídra.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy