Spor ve vládě. O vsetínské Romy

red dom, čtk
19. 2. 2007 17:00
Praha - Ministryně Džamila Stehlíková a ministr Jiří Čunek si vyměnili ostrá slova ve sporu o to, jak pomoci Romům, které nechal starosta Vsetína vystěhovat.
Foto: Ludvík Hradilek

Džamila Stehlíková dnes řekla, že by Romům, kteří se museli po zásahu vsetínské radnice odstěhovat ze Vsetína do vsí na Jesenicku poskytla 1,5 miliónu korun. Peníze mají přijít na nejnutnější opravy většinou zchátralých domů, kam se Romové nastěhovali.

"Je to naléhavá situace, která se musí neodkladně řešit," řekla ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková na tiskové konferenci po dnešním jednání Rady vlády pro záležitosti romské komunity.

Mimo jiné počítá s tím, že by část peněz mohlo postkytnou ministerstvo pro místní rozvoj, které vede právě ministr a zároveň vsetínský starosta Jiří Čunek. Ten však poskytnutí jakékoli částky odmítl. 

"Naše velkorysost má své meze," napsal v prohlášení, které citovala ČTK.

Čunek: Stehlíková to nezná

Vsetínská radnice, kterou řídí lidovecký předseda Jiří Čunek, na podzim vystěhovala nájemníky z pavlačového domu v centru Vsetína. Většina z nich dnes bydlí v kontejnerových domech na okraji města. Deset rodin ale bylo odsunuto do malých vesnic na Jesenicku, desítky kilometrů od Vsetína.

"Jiří Čunek problém nevyřešil, jen ho předal na někoho jiného," chrakterizovala akci svého dnešního vládního kolegy ministryně Stehlíková.

Čunek však kritiku odmítá. "Musí se zapojit, být odpovědni za své domy, protože ty naše vybydleli. Tento přístup se nesmí opakovat," řekl dnes na adresu Romů zpravodaji ČTK.

Přestože sám dosud rodiny vystěhované na Jesenicko nenavštívil, tvrdí, že ministryně, která má na starosti záležitosti menšin, mluví o problému, který nezná. "A objektivně jej nepopisuje ani studie, která se zabývá příčinami stěhování obyvatel pavlačového domu 1336 ve Vsetíně, již vypracovala Masarykova univerzita v Brně na zadání úřadu vlády," uvedl dále ministr, který se do vysoké politiky dostal krátce poté, co akci s romským stěhováním ve Vsetíně uskutečnil. 

Není voda

Podle zpráv rady vlády je v několika domech problém s pitnou vodou. "Rodiny ji musejí kupovat v PET lahvích," řekla. "V jednom domě už kvůli špatné elektroinstalaci hořelo."

Nabízí se otázka, proč Rada vlády zasáhla až nyní, čtyři měsíce poté, co Vsetín romské rodiny vystěhoval za hranice kraje. "Nechci Radu omlouvat," říká ministryně. "Spoléhali na to, že starosta Čunek slíbil, že situaci vyřeší, ale nesplnil to. Proto jsme zasáhli až nyní."

Pro návrh finančně pomoci rodinám zvedli ruku všichni členové Rady, pouze jedna se zdržela hlasování. Do měsíce chce ministryně předložit vládě konkrétní návrh, odkud peníze získat.

Kromě řešení akutního stavu, chce ale nabídnout i systémové řešení. Pomoci předcházet "vsetínským" situacím má antidiskriminační zákon a speciální agentura řízená ministerstvem.

Ta má ve spolupráci s nevládními organizacemi pomoci obcím přímo v terénu "nasměrovat je správným směrem." "Už je jisté, že agentura vznikne, pomůže obcím také získat peníze z evropských fondů," řekla ministryně. "Jisté je, že obce nabízející "vsetínské" řešení, žádné peníze nedostanou."

Vsetínský odsun

Stehlíková vysvětlovala i své výroky na víkendovém sjezdu Strany zelených, kde srovnávala vystěhování Romů ze Vsetína s poválečným odsunem Němců z českého pohraničí.

"Nesrovnávala jsem samozřejmě rozsah, ale způsob. Vadí mi, že se vystěhování odehrálo v noci a lidé nebyli dostatečně informováni," řekla ministryně.

Podle ní o nových občanech nevědeli ani starostové z vesnic. "Jeden z nich si mi stěžoval, že nejdříve chtěl na nové nájemníky dokonce volat policii."

 

Právě se děje

Další zprávy