SPD a ANO odmítají korespondenční volbu. Ve sněmovně budou dlouze debatovat

ČTK ČTK
11. 6. 2024 14:15
SPD a ANO odmítají korespondenční volbu. Ve sněmovně budou dlouze debatovat

Opoziční hnutí SPD udělá v rámci demokratických metod všechno pro to, aby ve sněmovně zamezilo přijetí vládního návrhu o zavedení korespondenční volby. Před schůzí dolní parlamentní komory to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Také další opoziční subjekt, hnutí ANO, očekává ostrou debatu, v níž vystoupí velká část členů jeho klubu, řekl místopředseda ANO Radek Vondráček.

Vládní tábor nechal svolat ke koaliční novele mimořádnou schůzi. Začne ve středu a bude pravděpodobně pokračovat i v pátek. Projednávání brzdili v úvodním kole i ve druhém čtení poslanci opozičních hnutí ANO a SPD.

"Vládní návrh není v souladu s českou ústavou, protože narušuje rovnost, přímost i tajnost hlasování," uvedl Okamura. Z novely podle něj také čiší účelovost, vláda Petra Fialy (ODS) podle něj nemá podporu většiny občanů a snaží se volby zmanipulovat tak, aby koaliční strany získaly výhodu proti současnému stavu. Okamura se však středečního jednání nezúčastní, neboť bude jednat se znovuzvoleným europoslancem Ivanem Davidem a se zástupci frakce Identita a demokracie (ID).

 

Právě se děje

Další zprávy