Soud uvalil vazbu na bývalého ředitele ústecké Krajské zdravotní Petra Malého

ČTK ČTK
21. 2. 2024 14:37
Soud uvalil vazbu na bývalého ředitele ústecké Krajské zdravotní Petra Malého

Soud ve středu uvalil vazbu na bývalého generálního ředitele ústecké Krajské zdravotní Petra Malého. Vyhověl tak návrhu státního zástupce, řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Barbora Chlostová. Muže spolu s dalšími devíti lidmi stíhá policie kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. Představenstvo Krajské zdravotní ho v pondělí po jeho zadržení odvolalo z funkce. V kauze je obviněn například i ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, jehož vazbu bude soud řešit odpoledne.

"Soud i v druhém případě vyhověl návrhu státního zástupce," uvedla Chlostová. Zhodnotil, že by mohl Malý ovlivňovat svědky. Státní zástupce ani advokát bývalého ředitele nechtěli rozhodnutí komentovat. Ve vazební věznici již skončil podnikatel Tomáš Burian, který podle informací Deníku N řídil organizovanou skupinu ovlivňující veřejné zakázky v krajských nemocnicích. Jeho advokát novinářům řekl, že se muž cítí nevinen.

Policie v pondělí zasahovala v sídlech krajských nemocnic a začala trestně stíhat deset lidí včetně generálního ředitele a manažerů zadavatele a šéfů dodavatelů zdravotnické techniky. Kvůli tomu, že byla dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj, se případu ujal Úřad evropského veřejného žalobce. Policie podle něj zatím zdokumentovala škodu ve výší milion eur, tedy asi 25 milionů korun. Vyšetřování ale nadále pokračuje a suma nemusí být konečná.

 

Právě se děje

Další zprávy