Soud prodloužil vazbu muži obviněnému za založení požáru v Českém Švýcarsku

ČTK ČTK
2. 4. 2024 11:27
Soud prodloužil vazbu muži obviněnému za založení požáru v Českém Švýcarsku

Ústecký krajský soud v úterý prodloužil vazbu muži obviněnému ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Obhájce bývalého dobrovolného strážce národního parku, Vít Pavko, dnes novinářům řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko v roce 2022 nezapálil.

Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. Muž je ve vazbě od května loňského roku. Požár byl nejrozsáhlejší v historii Česka.

Prodloužení vazby navrhl státní zástupce. "Soud akceptoval plně moje důvody," řekl žalobce Tomáš Skála. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Podle Skály se obviněný vyjadřoval k dané věci, ale protože šlo o neveřejné zasedání, ponechal ho státní zástupce bez komentáře.

Obhájce Vít Pavko navrhl propuštění muže z vazby. "Obviněný ví o důvodech vazby, ví, pro co je stíhán, a je srozuměn s tím, že vazba bude pokračovat," řekl advokát novinářům. "Klient se vzdal práva stížnosti (proti prodloužení vazby), a to i za osoby blízké," uvedl.

Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze však vždy prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil.

Podle vyšetřovatelů zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy. "K tomu se doznává, jedná se o nějaké zapálené krmelce a podobně," řekl dnes Pavko. Podle vyšetřovatelů způsobil muž všemi svými činy škodu 350 milionů korun.

Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě. "Soud se snaží vycházet vstříc s tím, že hlavní líčení nařídí už na květen," uvedl Pavko.

Požár vypukl předloni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy