Praha - Rozhodnutí krajů nevybírat od pacientů poplatky v krajských lékárnách snížilo soukromníkům příjmy o 30 až 70 procent, tvrdí analýza České lékárnické komory.
Kvůli kontroverznímu kroku, k němuž začátkem roku přikročili hejtmani ČSSD, musejí soukromé lékárny omezovat provozní dobu či dokonce propouštět zaměstnance.
"Pacienti odchází z lékáren, které dodržují zákon, do krajských lékáren, které zákon obchází," píše se v analýze. "Lékárny, které by jinak nezájem pacientů nepostihl, se dostávají do vážných existenčních potíží."
Komora uvádí příklad lékárny v Meziměstí na Náchodsku, která už musela kvůli propadu příjmů skončit. Lidé tak musejí pro léky jezdit do 7 km vzdáleného Broumova. Jinde prozměnu oproti loňsku propadly přijmy až o dvě třetiny.
Výhrůžky pojišťovnám
Naproti tomu krajské lékárny hlásí nárůst receptů až o 200 %. Z průzkumu České lékárnické komory přitom vyplynulo, že 94 procent jejích členů chce dodržovat zákon a poplatky vybírat.
Lékárníci si kvůli nevybírání poplatků nedávno stěžovali i v Bruselu. Postup krajů se nezamlouvá ani ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové (ODS). Ta se dohodla s šéfy pojišťoven, aby provedli kontroly v krajských zařízeních.
Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) jim už pohrozil, že pokud budou nemocnice či lékárny pokutovat, po případném vítězství sociální demokracie ve volbách je odvolá z funkcí.