ČSSD: Máte metody StB. Lháři se neomluvím, kontruje Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 16:35
Předseda hnutí ANO obvinil sociálnědemokratického poslance Šincla a jeho rodinu z korupce. Premiér Sobotka to chce řešit na koaliční radě vlády. Babiš už vzkázal, že se za své chování neomluví.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Metody ministra financí Andreje Babiše (ANO) vůči poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi podle sociální demokracie připomínají praxi bývalé Státní bezpečnosti (StB). ČSSD chce, aby se Babiš, který měl Šincla zastrašovat, veřejně omluvil. Ten to ale odmítá.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil Babišovo chování za zcela nepřijatelné a bezprecedentní. Ještě ve čtvrtek se kvůli němu sešla koaliční rada vlády, na které se shodla, že si vše musí vyjasnit hlavně Babiš se Šinclem. ČSSD také zvažuje, jestli by se Babiš neměl kvůli aféře zodpovídat před mandátním výborem. Podle Sobotky to záleží na zvážení Šincla.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

"Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů Parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí," uvedla v prohlášení ČSSD.

Babiš se neomluví

Kvůli konfliktu Babiše se Šinclem se ve čtvrtek ráno sešli nejvyšší představitelé sociální demokracie a poslanecký klub strany. "Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné. Po dnešním jednání politického grémia a poslaneckého klubu ČSSD proto svolávám jednání koaliční rady," oznámil po jednání ČSSD premiér.

"Pokud by ČSSD takové chování Andreje Babiše přešla či tolerovala, vytvořila by tak precedent, v jehož důsledku by prostřednictvím podobného zastrašování mohla být umlčena jakákoliv demokratická kritika ministra financí, jenž je navíc současně i významným podnikatelem a majitelem řady médií, což již samo o sobě značně oslabuje možnost jeho veřejné kritiky," uvedla strana dále v prohlášení.

Sobotka si nicméně nemyslí, že by tento spor ohrožoval fungování koalice. "Nejde o koaliční spor," zdůraznil. "Je to spor o to, jakým způsobem funguje a bude fungovat demokracie a parlamentní demokracie v naší zemi," soudí premiér. Současně podle něj může ohrozit dobrou pověst ministra financí, pokud se neomluví.

Babišova "složka" na Šincla
Babišova "složka" na Šincla | Foto: Mikuláš Klang

Babiš již ale vzkázal, že se poslanci omlouvat nehodlá. Šincl prý o něm a jeho zájmech lhal. Babiš také popřel, že by měl na Šincla složku s kompromitujícími dokumenty. "Zásadně to odmítám, žádnou složku jsem neměl, ale desky zákonů, které jsem měl číst v Senátu. Na nich jsem měl pár listů článků z médií," uvedl Babiš. Čerpal prý například z Hospodářských novin, Mladé fronty Dnes nebo Haló novin.

"Je to pro mne nedůvěryhodný člověk, který s mým bývalým náměstkem (Martinem) Prosem prosadil změnu postoje ministerstva financí vůči vládou schválenému návrhu zákona za mými zády, bez mého vědomí," poznamenal dále na adresu Šincla. "V žádném případě se neomluvím. V úterý mě veřejně napadl ve Sněmovně a obvinil, že mám nějaké zájmy v této kauze, přitom věděl, že lže a že následující den máme domluvené jednání k tomuto zákonu," doplnil ministr financí.

"Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze," řekl Babiš novinářům. Konkrétně jde podle něj o částku 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři. Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ministerstvo podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.

Koalice se odpoledne shodla, že by si všechno měli vyjasnit hlavně oba aktéři. "Měli by se spolu sejít pan Babiš a pan Šincl a měli by si celou tu kontroverzi prodiskutovat a uvidíme, na čem se oba pánové domluví," řekl po jednání koalice Sobotka.

"Já jsem sdělil jasně stanovisko sociální demokracie, že podobný způsob komunikace mezi ministrem a poslancem je pro nás absolutně nepřijatelný a že si v žádném případě nepřejeme, aby se něco takového opakovalo nebo aby to pokračovalo, protože by to skutečně mohlo významně ohrozit vůbec fungování mezi vládou a poslanci," uvedl také Sobotka. Doufá prý, že Babiš pochopil, že se takto chovat nemůže.

Babiš sdělil, že se s poslancem sejde, dál ale trvá na tom, že se mu omlouvat nebude.

V případu zastropování poplatků za uzavírání životních pojistek jsou slova o praktikách StB ze strany ČSSD a o korupčním jednání ze strany šéfa financí Babiše jen prostředky politického boje v Česku.
0:56
V případu zastropování poplatků za uzavírání životních pojistek jsou slova o praktikách StB ze strany ČSSD a o korupčním jednání ze strany šéfa financí Babiše jen prostředky politického boje v Česku. | Video: Julie Hrstková, komentátorka HN

Spor o pojištění

Ke konfliktu došlo na středeční schůzce zástupců ministerstva financí s poslanci, na které se měl probírat návrh na omezení provizí za zprostředkování pojištění. "Z ministerstva financí avizovali, že mají kompromisní návrh a že se o něm budeme věcně bavit. Pan ministr mě ale hned zkraje nazval korupčníkem, že mě vyhodili z banky, jak moje matka dělala něco s pozemky, na manželku že jsem převedl dům," popsal svou verzi situace Šincl. Podle něj měl Babiš připravenu celou složku s kompromitujícími informacemi nadepsanou jeho jménem.

Babiše měl popudit Šinclův dotaz na postoj ministerstva ke zmíněnému pozměňovacímu návrhu, a zda může vyloučit střet zájmů. Resort totiž původně návrh nepodporoval, posléze postoj změnil, nově opět otáčí.

Ladislav Šincl.
Ladislav Šincl. | Foto: ČSSD

"Pomluvy vyslovil včera (v úterý - pozn. redakce) pan Šincl ve Sněmovně, i když věděl, že dnes budeme jednat o jeho pozměňovacím návrhu, který si upekl s mým bývalým náměstkem Prosem, za mými zády, bez mého vědomí a proti vládnímu návrhu. Tak jsem na ně dnes reagoval," kontroval z jednacího sálu Babiš.

Přestřelka mezi Babišem a Šinclem navázala na jejich úterní výměnu názorů na plénu dolní komory Parlamentu. Pomluva, které se měl Šincl dopustit vůči místopředsedovi vlády, se týkala narážky, že za výhradami ministerstva mohou být Babišovy obchodní zájmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy