Babiš nazval poslance ČSSD korupčníkem. Reagoval jsem, tvrdí

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 17. 6. 2015 20:55
Poměrně dusná atmosféra panovala na jednání pracovní skupiny k novele zákona o pojišťovnictví. Ministr financí Babiš verbálně atakoval poslance ČSSD Šincla, na něhož měl mít připraveno i "kompro".
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha – Korupčníkem a koaličním zrádcem údajně nazval poslance ČSSD Ladislava Šincla ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Důvodem byla rozepře okolo Šinclova pozměňovacího návrhu k novele zákona o pojišťovnictví, který by měl převést miliardy z provizí pojišťovacích makléřů ve prospěch klientů pojišťoven.

"Z ministerstva financí avizovali, že mají kompromisní návrh a že se o něm budeme věcně bavit. Pan ministr mě ale hned zkraje nazval korupčníkem, že mě vyhodili z banky, jak moje matka dělala něco s pozemky, na manželku že jsem převedl dům," popsal svou verzi situace Šincl. Podle něj měl Babiš připravenu celou složku s kompromitujícími informacemi nadepsanou jeho jménem.

Babiše měl popudit Šinclův dotaz na postoj ministerstva ke zmíněnému pozměňovacímu návrhu, a zda může vyloučit střet zájmů. Resort totiž původně návrh nepodporoval, posléze postoj změnil, nově opět otáčí.

"Pomluvy vyslovil včera pan Šincl ve Sněmovně, i když dnes věděl, že dnes budeme jednat o jeho pozměňovacím návrhu, který si upekl s mým bývalým náměstkem Prosem, za mými zády, bez mého vědomí a proti vládnímu návrhu. Tak jsem na ně dnes reagoval," kontroval z jednacího sálu šéf druhé nejsilnější partaje.

Kvůli pojišťovákům se pohádali už v úterý

Přestřelka mezi Babišem a Šinclem navázala na jejich úterní výměnu názorů na plénu dolní komory parlamentu. Pomluva, které se měl Šincl dopustit vůči místopředsedovi vlády, se týkala narážky, že za výhradami ministerstva mohou být Babišovy obchodní zájmy.

Podle Babiše však bylo pozitivní stanovisko výsledkem snah Martina Prose, kterého jako náměstka nominovala sociální demokracie. "Na základě vašeho pozměňováku dal příkaz svému podřízenému, aby změnil stanovisko ministerstva financí, bez toho, abych to věděl. Já jsem se o to nestaral a dělal to náměstek za ČSSD, který to předkládal,“ hřímal už v úterý Babiš.

Podle jeho slov je ale pro něj záležitost vyřízená a tudíž ji ani nebude chtít otevírat na koaliční radě. "Byl to podraz a svůj názor jsem kolegovi řekl do očí," napsal Babiš deníku Aktuálně.cz.

Sociální demokraté nicméně budou ve čtvrtek řešit Šinclovu stížnost na grémiu a poslaneckém klubu.

Podle Šinclova pozměňovacího návrhu by mělo dojít k omezení provizí za zprostředkování smluv na životní pojištění. Místo toho by mělo být převedeno 4,2 miliardy korun ve prospěch klientů a krytí jejich životních pojistek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy