Babiš nazval poslance ČSSD korupčníkem. Reagoval jsem, tvrdí

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 17. 6. 2015 20:55
Poměrně dusná atmosféra panovala na jednání pracovní skupiny k novele zákona o pojišťovnictví. Ministr financí Babiš verbálně atakoval poslance ČSSD Šincla, na něhož měl mít připraveno i "kompro".
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha – Korupčníkem a koaličním zrádcem údajně nazval poslance ČSSD Ladislava Šincla ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Důvodem byla rozepře okolo Šinclova pozměňovacího návrhu k novele zákona o pojišťovnictví, který by měl převést miliardy z provizí pojišťovacích makléřů ve prospěch klientů pojišťoven.

"Z ministerstva financí avizovali, že mají kompromisní návrh a že se o něm budeme věcně bavit. Pan ministr mě ale hned zkraje nazval korupčníkem, že mě vyhodili z banky, jak moje matka dělala něco s pozemky, na manželku že jsem převedl dům," popsal svou verzi situace Šincl. Podle něj měl Babiš připravenu celou složku s kompromitujícími informacemi nadepsanou jeho jménem.

Babiše měl popudit Šinclův dotaz na postoj ministerstva ke zmíněnému pozměňovacímu návrhu, a zda může vyloučit střet zájmů. Resort totiž původně návrh nepodporoval, posléze postoj změnil, nově opět otáčí.

"Pomluvy vyslovil včera pan Šincl ve Sněmovně, i když dnes věděl, že dnes budeme jednat o jeho pozměňovacím návrhu, který si upekl s mým bývalým náměstkem Prosem, za mými zády, bez mého vědomí a proti vládnímu návrhu. Tak jsem na ně dnes reagoval," kontroval z jednacího sálu šéf druhé nejsilnější partaje.

Kvůli pojišťovákům se pohádali už v úterý

Přestřelka mezi Babišem a Šinclem navázala na jejich úterní výměnu názorů na plénu dolní komory parlamentu. Pomluva, které se měl Šincl dopustit vůči místopředsedovi vlády, se týkala narážky, že za výhradami ministerstva mohou být Babišovy obchodní zájmy.

Podle Babiše však bylo pozitivní stanovisko výsledkem snah Martina Prose, kterého jako náměstka nominovala sociální demokracie. "Na základě vašeho pozměňováku dal příkaz svému podřízenému, aby změnil stanovisko ministerstva financí, bez toho, abych to věděl. Já jsem se o to nestaral a dělal to náměstek za ČSSD, který to předkládal,“ hřímal už v úterý Babiš.

Podle jeho slov je ale pro něj záležitost vyřízená a tudíž ji ani nebude chtít otevírat na koaliční radě. "Byl to podraz a svůj názor jsem kolegovi řekl do očí," napsal Babiš deníku Aktuálně.cz.

Sociální demokraté nicméně budou ve čtvrtek řešit Šinclovu stížnost na grémiu a poslaneckém klubu.

Podle Šinclova pozměňovacího návrhu by mělo dojít k omezení provizí za zprostředkování smluv na životní pojištění. Místo toho by mělo být převedeno 4,2 miliardy korun ve prospěch klientů a krytí jejich životních pojistek.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy