Další Babišův problém: Bratr bude v Česku prodávat pojistky

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 6. 2015 16:55
Novela zákona o pojišťovnictví, ve které je zahrnuté i omezení zprostředkovatelských služeb, přitom nyní názorově štěpí poslance ČSSD a ANO.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je v dalším podezření na střet zájmů.

Právě v době, kdy v Parlamentu vrcholí spor mezi poslanci ANO a ČSSD o zastropování zprostředkovatelských provizí za prodej pojištění, vyšlo najevo, že na českém trhu je od minulého roku registrována firma Babišova bratra, která se stejné branži věnuje. Upozornil na to server E15.

Slovenský zprostředkovatel

Za slovenskou firmou Scheibner Insurance Broker stojí Babišův bratr Alexandr. Ve vedení české filiálky figuruje také jeho manželka, rozhodující podíl má jejich syn Martin.

Podle obchodního rejstříku závod sídlí na pražských Vinohradech a v Česku byl zapsán v říjnu 2014. Svým jménem odkazuje na předky z matčiny strany.

Firma působí jako zprostředkovatel obchodu mezi pojišťovnami a zajišťovnami.

Babiš své zájmy odmítá

Právě okleštění provizí zprostředkovatelů pojištění přitom nyní vyvolalo spory mezi Babišem a ČSSD. Ministr financí měl proti návrhu námitky již dříve, své zájmy na novele pojišťovacího zákona ale odmítá.

Na jeho výhrady v úterý při schvalování novely upozornil poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Ten kritizoval právě měnící se postoj ministerstva financí k provizím. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce, poslance údajně zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

ČSSD chce, aby se Babiš omluvil, ten to ale odmítá. "Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze," řekl ve čtvrtek Babiš novinářům. Konkrétně jde podle něj o částku 22 miliard korun ročně mezi pojišťovnami a makléři.

V případu zastropování poplatků za uzavírání životních pojistek jsou slova o praktikách StB ze strany ČSSD a o korupčním jednání ze strany šéfa financí Babiše jen prostředky politického boje v Česku.
0:56
V případu zastropování poplatků za uzavírání životních pojistek jsou slova o praktikách StB ze strany ČSSD a o korupčním jednání ze strany šéfa financí Babiše jen prostředky politického boje v Česku. | Video: Julie Hrstková, komentátorka HN

Poslancův návrh podle ministra ponechává tyto peníze z vypovězených smluv pojišťovnám, zatímco ministerstvo podle něj chce, aby 80 procent z toho šlo pojištěncům.

Výše provizí

Klienti každoročně zaplatí za životní pojištění 44 miliard korun. Předčasně se ukončí smlouvy za 21 miliard korun, klienti přitom získají zpět necelou polovinu zaplaceného pojistného, jde zhruba o 9,4 miliardy korun.

Výše provizí pojišťovacích zprostředkovatelů u životních pojistek je v Česku ve srovnání s řadou států OECD výrazně nadprůměrná. V sousedních zemích, jako jsou Polsko nebo Slovensko, je mírně vyšší, tedy vyšší než je obvyklé na vyspělých trzích, uvádí důvodová zpráva novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích.

V případě, že klient platí měsíčně pojistné 1000 korun a po 3,5 roku smlouvu ukončí, získá z celkově zaplacených 45.000 korun zpět v průměru 16.000 korun. Po zavedení regulace by to mělo být 28.600 korun.

Zprostředkovatel za uzavření takové smlouvy dostane ihned provizi 24.000 korun, která mu v případě zániku pojištění po dvou a více letech celá zůstane. Po zavedení regulace by to mělo být 12.600 korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy