Sníh komplikuje dopravu a dodávku elektřiny na jihu Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2022 8:24
Dopravní situaci na jihu Čech komplikuje na řadě míst silné sněžení. Na některých vozovkách mohou stát uvízlé kamiony, problémy jsou také na železnici. Bez elektřiny je 22 0000 odběrných míst na jihu Čech a částečně i na Vysočině. Zasněžené silnice jsou také na Benešovsku, Kutnohorsku i v Pardubickém kraji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Na jihu Čech od nočních hodin silnice udržují pluhy a sypači. Problémy jsou také na železnici, provoz se zastavil na pěti železničních tratích, uvedly České dráhy na Twitteru.

"Večer začalo pršet a v noci se déšť změnil na sníh. Snažíme se silnice hodně solit, ale nějakou dobu trvá, než to začne působit a vrstva sněhu se rozjezdí," uvedl Karel Huisl z dispečinku správy a údržby jihočeského kraje. Uvízlé nákladní vozy stojí například u Lišova a u Strážkovic na Českobudějovicku. "Bohužel se tradičně stává, že některé kamiony mají stále letní pneumatiky. A v takových podmínkách pak někde zůstanou stát," řekl.

Kvůli sněžení také nejezdí některé vlakové spoje. Doprava na železnici je omezená na trati České Budějovice - Praha v úseku mezi Ševětínem a Českými Budějovicemi. Nejezdí také vlaky mezi Horním Dvořištěm a Rybníkem na Českokrumlovsku a stojí i úsek Hluboká nad Vltavou - Zliv. Na některých tratích jsou popadané stromy a větve.

Bez elektřiny je 22 0000 odběrných míst na jihu Čech a částečně i na Vysočině. "Z důvodu silného a hustého sněžení evidujeme k úternímu ránu v distribuční síti EG.D zhruba 20 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky se týkají v drtivé většině Jihočeského kraje a především okresů Český Krumlov, České Budějovice a Jindřichův Hradec a dále pak Pelhřimovska. Nejvíce poruch je v oblasti Trhových Svinů a Kaplicka," uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Teploty na jihu Čech se ráno pohybují kolem nula stupňů Celsia. Sníh je mokrý a těžký. Podle předpovědi meteorologů budou přeháňky po celý den. Někde se může sněžení opět změnit v déšť.

Sněhová nadílka na Benešovsku

Sníh dnes ráno komplikuje dopravu na Benešovsku a Kutnohorsku, na silnici I/3, hlavním tahu z Prahy na Tábor, jsou kolony. Silničáři mají podle pracovníka dispečinku v těchto dvou okresech v terénu veškerou techniku, na Kutnohorsku vyjely i traktorové radlice.

Také ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstává na silnicích ležet nový sníh. Je mokrý a těžký, v oblastech, kde se nesolí, i uježděný. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Skutče a Poličky nebo v Železných horách. Rozbředlý sníh leží i na silnicích první třídy na Chrudimsku. Na menších komunikacích v okresech Chrudim a Svitavy může být i ledovka.

 

Právě se děje

Další zprávy