V Česku zřejmě budou platit od příštího roku pravidla pro integrační sociální podniky. Jejich úkolem bude příprava sociálně znevýhodněných pracovníků na nástup do běžné práce a stát jim za to bude poskytovat příspěvky. Integrační sociální podniky by mohly zakládat například kraje nebo obce k řešení místních problémů s nezaměstnaností znevýhodněných lidí. Předpokládá to návrh nového zákona, který ve středu schválila Sněmovna. Předlohu teď dostanou k posouzení senátoři.
Integrační sociální podnik by měl mít podle návrhu aspoň 30 procent znevýhodněných zaměstnanců. Zaměstnávat by měl lidi například bez vzdělání, vyššího věku, azylanty, pečující o nemohoucí blízké, dlužníky v exekucích, dlouhodobě nezaměstnané nebo například mladé po škole, osoby bez přístřeší, po odchodu z dětského domova či po propuštění z vězení, a to nejvýše dva roky. Výjimku z této lhůty budou mít lidé nad 60 let nebo lidé se zdravotním postižením. Jednou z podmínek je současně to, že znevýhodněná osoba byla po stanovenou dobu evidovaná jako uchazeč u úřadu práce.
Na provoz by podnik dostával tisícikorunu za znevýhodněného zaměstnance. Sněmovna tento příspěvek zvýšila podle návrhu Pavly Pivoňky Vaňkové na 2500 korun za pracovníky s těžším sociálním znevýhodněním, například za lidi propuštěné z vězení.