Nic neřekli a zavřeli hranice, zuří starostové. Zátarasy proti covidu Slovensko zruší

tok tok
7. 7. 2021 15:51
Běžně deset kilometrů, nyní pětašedesát. Slovensko ve snaze zabránit šíření koronavirové pandemie uzavřelo menší hraniční přechody a tisícům lidí tak zkomplikovalo život a prodloužilo cestu. Lidé se přes betonové zátarasy nedostali do práce ani za rodinou - pokud nezvolili často desítky kilometrů vzdálený větší přechod. Po kritice nyní slovenské úřady slibují, že zábrany do konce týdne opět zmizí.
Uzavřený česko-slovenský hraniční přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie.
Uzavřený česko-slovenský hraniční přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie. | Foto: ČTK

Za normálních okolností projedou přes hraniční přechod nedaleko slovenských Vrbovců každý den stovky aut. Lidé z Česka i Slovenska jsou přes něj zvyklí dojíždět do práce, za rodinou nebo třeba na chatu. Kdo se však chystal od pondělí využít pro vstup do druhé země tuto cestu, musel auto opět rychle otočit. Slovenští policisté, k překvapení místních z obou stran, cestu zatarasili betonovou zábranou.

Reagovali tak na opatření vydané slovenskou vládou, která se rozhodla zásadně zpřísnit vstup do země kvůli šíření covidové pandemie. "Policie to pojala tak, že některé hraniční přechody budou velmi pečlivě kontrolované, jiné budou úplně zavřené. Náš je jedním z nich," řekl reportérovi Aktuálně.cz starosta Vrbovců Dušan Eliáš.

Ten se o akci dozvěděl až v neděli odpoledne - jen pár hodin před uzavřením. "Je to velký problém. Nejen kvůli docházení do zaměstnání, ale také kvůli provázání rodin tady v pohraničí," dodal.

U místních se rázné opatření nesetkalo s pochopením. Podle Eliáše se mnoho občanů Vrbovců nechalo očkovat proti covidu i proti svému přesvědčení, jen aby mohli chodit bez problémů do práce. To se jim nesplnilo.

"Velmi těžko vysvětlujeme občanům, že to jsou covidová opatření, když přitom mohou sednout do letadla a odjet na Mallorku na dvoutýdenní dovolenou a v klidu se vrátit," říká Eliáš.

Nikdy v historii cesta nebyla uzavřená

Češi a Slováci, kteří se rozhodli do svého zaměstnání na území druhé země přece jen dojet, měli před sebou často dlouhou cestu. Například lidé z centra Strání to mají do středu Moravského Lieskového běžně 12 kilometrů. Nejbližším otevřeným hraniční přechod je ale nyní Starý Hrozenkov/Drietoma. Vzdálenost mezi oběma obcemi se tak prodloužila na 65 kilometrů.

"Já tomu říkám silvestrovský vtip, ale bohužel není 31. prosince," říká starosta Strání Antonín Popelka. Také v jeho obci zkomplikovaly zátarasy životy stovkám lidí. "Je to silnice první třídy, ne nějaká lesní cesta. Nikdy v historii nebyla uzavřená. Ať byla situace, jaká byla, vždycky se lidé do práce dostali," podotýká.

Omezení zasáhla chod místních firem, například sklárně v Strání s 85 zaměstnanci, z nichž jich šest dojíždí ze Slovenska. "Ve Strání je nula nakažených, v Moravském Lieskovém je nula nakažených. O co tady jde? Proč jsme se všichni nechávali očkovat? Já to nechápu," cituje ČTK ředitele sklárny Marka Mikláše.

Popelka upozorňuje, že zástavba domů na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové přímo navazuje na Strání. Starostové obou obcí tak řešili bizarní situaci - přímo na hranicích jsou dvě uličky s domy. Kdyby se daly zátarasy na českou stranu, nedostali by se do domů Češi, kdyby se daly na slovenskou, neměli by jak se vrátit Slováci. 

Oba starostové tak s policisty dohodli kompromis - na hranici je nyní místo pro průjezd aut lidí z okolních uliček, kontroluje ji ovšem stále slovenská policie a nikdo jiný se přes ni nedostane.

Neprojede ani sanitka nebo hasiči

Ne všude se ale dalo s policií takto domluvit. Starosta města Brumov-Bylnice na hranici se Slovenskem Kamil Macek ve středu řekl, že odešle na ministerstvo vnitra a zahraničí protestní nótu. Slováci ho podle něj o uzavření předem vůbec neinformovali.

"Velmi nás to šokovalo, absolutně nic jsme o tom nevěděli, nikdo nám nedal žádnou informaci. Přijeli, zatarasili jedničku. Nikoho nezajímá, jestli tudy budou potřebovat projet hasiči nebo sanitka. Jezdí tudy lidé na dovolenou, točí se tu mnoho aut, nevědí o tom. Je to naprostý dopravní chaos," kritizuje opatření.

Policie podle něj lidi nepouští ani projít pěšky. "Máme evropský covid pas a na co nám je? Takže absurdní situace," uvedl starosta.

Místo zátaras namátkové kontroly

Po rozsáhlé kritice a několika protestech ve středu Slovensko slíbilo, že menší přechody opět otevře. Pro kontroly vyčlení další pracovníky, kteří se postarají o dodržování podmínek na menších přechodech.

Český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Slováci otevřou přechody do konce týdne a betonové zátarasy nahradí namátkové kontroly. 

"Se slovenskou vládou budeme dále jednat. Dnes ještě proběhne jednání náměstků ministerstva zahraničí a ministerstva vnitra s jejich slovenskými protějšky," uvedl ve středu po poledni na Twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). 

Celkově se ovšem pravidla pro vstup na Slovensko zpřísní. Od 9. července už nebudou muset až na výjimky do karantény pouze lidé, kteří na hranici předloží potvrzení o očkování. Negativní test stačit nebude. Výjimku budou mít lidé, kteří budou přes Slovensko přejíždět ve vymezených koridorech nebo pendleři.

Napětí na uzavřené česko-slovenské hranici. Naštvané lidi vytlačovali těžkooděnci

Napětí na uzavřené česko-slovenské hranici. Naštvané lidi vytlačovali těžkooděnci. | Video: Facebook/ Boris Císar
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Řekl, že se cítí dobře. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

před 22 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy