Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí schválilo projekt, který má odhalit, jak jsou v Česku dostupné mateřské školy, jesle a školní družiny.
Výsledky budou známé za rok a mají pomoci při řešení problémů s nedostatkem těchto zařízení.
Umístit dítě do plných školek je obtížné ve většině českých regionů. Provozování zařízení pro předškoláky je totiž velmi nákladné a mnohá města tato zařízení ruší.
Problém se navíc zvětšuje, protože se v Česku rodí stále více dětí.
Hledání řešení
Chystaný podrobný výzkum ministerstva má zmapovat dostupnost jeslí, mateřských škol a školních družin v jednotlivých regionech i jejich finanční dostupnost pro jednotlivé sociální skupiny obyvatelstva. Zpráva z výzkumu má navrhnout řešení nedostatku těchto zařízení.
Studie přesně popíše výši poplatků, kapacitu, obsazenost zařízení a spokojenost rodičů. Také má odhalit, o kolik vyšší je poptávka po těchto zařízeních pro děti.
Výzkumníci také zjistí, jaké děti jsou preferovány v případě, kdy poptávka převyšuje nabídku.
Vzniknou firemní školky
Zatím ministerstvo vychází z dílčích analýz, ze kterých jednoznačně vyplývá, že školek je málo, naopak o jesle rodiče ztrácejí zájem. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už přišel s několika návrhy, jak problém vyřešit. Ministerstvo bude například podporovat sousedské hlídání dětí za úplatu.
Nečas hodlá daňovými úlevami podporovat také vznik firemních mateřských školek. "Vychovatelky by ve firemních školkách pečovaly o různě staré děti zaměstnanců," řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.
Nedostatek školek
Proč je školek málo? Provozování takových zařízení je pro města drahé.
Například v Liberci už mnoho let nejsou žádné jesle. "Nikdo si však nestěžuje, poptávka po jeslích není," tvrdí Martin Korych z libereckého magistrátu. Naopak o mateřské školy je zájem velký. V Liberci jich je v současné době přes třicet.
Město také provozuje specializovaná zařízení pro předškolní děti, které mají zdravotní postižení. "Chystáme vlastní koncepci pro rozvoj těchto zařízení. Najali jsme firmu, která bude zkoumat, jaká zařízení jsou ve městě potřeba," říká Martin Korych.
V Mladé Boleslavi provozuje jesle soukromá společnost. Měsíční poplatek za hlídání dětí činí zhruba 6000 korun.
Nabídka míst ve školkách bude v Boleslavi příští rok větší. "Dojde k navýšení kapacity, o školky je zájem," říká vedoucí odboru školství v Mladé Boleslavi Alexander Macke.