Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci. Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Aktuálně.cz oslovilo odborníky, aby vládu zhodnotili.
Více praktiků, ale potíže s nadstandardní péčí
Už více než dva a půl roku Češi vzdorují pandemii covidu. Nákaza a opatření proti ní připoutaly za minulé vlády Andreje Babiše z ANO pozornost k ministerstvu zdravotnictví. Vláda Petra Fialy musela koronavirus řešit jen první týdny ve funkci, pak přišlo uvolnění a pokles počtu nakažených. Odborníci tak hodnotí její kroky týkající se jiných výzev.
"Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 přislíbil navýšení počtu praktických lékařů. Doufáme, že tyto sliby dodrží," říká šéf Mladých praktiků Vojtěch Mucha.
Pozitivně hodnotí i možnost zavedení nadstandardní péče, o které Válek promluvil na podzim. Může jít o příplatek za lepší pokoj, léčebnou metodu, případně materiál u sádry." Začíná být čím dál více zřejmé, že ponechat zdravotnictví bezplatné pro všechny při zachování současné kvality prostě není možné. S přibývajícími možnostmi diagnostiky a léčby rostou také náklady na tuto péči," nastiňuje Mucha. Válkův návrh však kritizuje například Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.
"Zdravotnictví jede dál ve starých kolejích," vytýká naopak Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. "V médiích se mluví o dobrovolném připojištění, ale ministr nepředstavil žádnou koncepci, ze které by bylo jasné, jak to chce udělat," dodává. Dobrovolné připojištění má Fialova vláda v programovém prohlášení. Doležal navíc kritizuje, že postupuje pomalu digitalizace ve zdravotnictví.