Referendum o radaru bude. V Brdech

Pavla Vraspírová, Michal Pavec
23. 2. 2007 0:00
Pobrdí - První byl Trokavec, teď se přidávají další. Vesnice v okolí vojenského prostoru Brdy chystají plebiscit s otázkou: Chcete tu americký radar?
Podobně by to mohlo vypadat ve vojenském prostoru Jince. Obyvatelé blízkých vesnic promluví v referendu
Podobně by to mohlo vypadat ve vojenském prostoru Jince. Obyvatelé blízkých vesnic promluví v referendu | Foto: repro Aktuálně.cz

V Trokavci vyhlásili místní referendum na 17. března. Tamní lidé budou vyjadřovat svůj názor na text: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."

Ve Vískách, Strašicích a Zaječově bude otázka nejspíš stejná nebo velmi podobná, protože Trokavečtí její správné znění dlouho hledali s právníky a také se nabídli, že svým následovníkům poradí.

Symbolické, ale...

Referenda budou mít spíš symbolický význam. Výsledky nejsou pro postoj vlády nijak závazné. Hlasování, které zaplatí obce ze svých rozpočtů, však umožní lidem vyjádřit názor.  

Jiná forma referenda totiž v Česku není zákonem umožněna. 

Vládu by mohlo k určitému postoji zavázat jen celostátně vyhlášené obecné hlasování, o němž se sice v parlamentu mluví, ale přijato nebylo. 

Politici, jež Aktuálně.cz oslovilo,  přesto říkají, že vůli občanů z Pobrdí vezmou v potaz. "Je potřeba brát to naprosto vážně," říká například místopředseda zelených Ondřej Liška.

Symbolický protest

Symbolický charakter místního plebiscitu, který se u Brd chystá, potvrzuje i Vladimír Balaš z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Podle něj totiž nebude výsledek závazný ani pro obecní funkcionáře. Nebude splněna podmínka, že je referendum platné, uvedl právník. 

"Nejde o věc, která patří do samostatné působnosti obce," říká Balaš a odkazuje na zákon o místním referendu.

Vojenské areály, které pro výstavbu radaru připadají v úvahu, do této působnosti nespadají. Mají vlastní územní režim.

Referendum? Spíše ano

Občané vesnic, kde se bude referendum konat, mohou svůj názor vyjádřit jinak.
Občané vesnic, kde se bude referendum konat, mohou svůj názor vyjádřit jinak. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Další obcí po Trokavci, kde jsou přesto rozhodnuti o radaru hlasovat, jsou Vísky. Mají 42 obyvatel. 

"Referendum ve Vískách bude. Proběhla veřejná schůze, která referendum jednohlasně odsouhlasila. Zasedání zastupitelstva, kde se rozhodne o přesném konání referenda, bude v pátek," sdělil Aktuálně.cz starosta Vísek Josef Jacko.

Ve Strašicích se sejde zastupitelstvo 15. března, aby o referendu jednalo. Rada obce hlasování nejspíš podporovat nebude. Podle starosty Jiřího Hahnera by hlasování obec pojala spíše jako anketu, protože ta má přibližně stejný význam jako místní referendum. Ve Strašicích žije na 2500 obyvatel.

V Zaječově, vsi se 1350 lidmi, zatím občané sepisují petice proti umístění radaru nedaleko jejich obce. Referendum je schváleno zastupitelstvem, veřejné zasedání bude 16. března.

"Věřím, že většina lidí bude proti radaru. Občané se toho bojí. Dříve nám nikdo nic neřekl a najednou je to skoro hotová věc," uvedl zaječovský starosta Josef Hrubý. 

Tady se hlasovat nebude

Naopak v nedalekých Cheznovicích referendum neplánují.

"Zatím jen zjišťujeme názory občanů, v tuto chvíli víme, že 176 z nich je proti," sdělila starostka Hana Stupková.

Referendum zatím nechystají ani ve Věšíně, Aktuálně.cz to sdělil jeho starosta Pavel Hutr.

Pozor na fámy, varují politici

Radar u Hradce vášně nevzbuzoval. Ten brdský ano.
Radar u Hradce vášně nevzbuzoval. Ten brdský ano. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přes veškerou symboličnost, jakou plebiscity v obcích mají, politici tvrdí, že jejich výsledky nepřehlédnou.

"Výsledky nemohou být závazné pro politickou reprezentaci, ale ta by je měla zohlednit a vzít je v potaz," míní poslanec Jan Hamáček (ČSSD).

"Je potřeba brát je naprosto vážně," říká místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. Zároveň ale připomíná, že "v otázkách státního zájmu je třeba přihlížet k zájmům celé společnosti, ne jen k místním referendům."

"Je nutné, aby lidé, kteří budou v referendech rozhodovat, měli naprosté maximum informací o tom, jaký bude mít základna vliv na jejich životní prostředí. A samozřejmě aby jim bylo jasně řečeno, jaké důsledky to bude mít pro mezinárodní bezpečnost," uvedl poslanec.

Ukvapených závěrů pod vlivem zavádějících informací se obává i senátor za ODS Jiří Šneberger. "Počkal bych si na oficiální informace americké strany." Připomíná, že stát bude s vybranými obcemi samozřejmě ještě jednat. 
 

 

Právě se děje

Další zprávy