Radar bude českým územím, slíbily USA

Jakub Antoš
26. 1. 2007 17:47
Praha - Americký velvyslanec vysvětloval starostům z Pobrdí, proč by se neměli bát radarové základny. Nebude rušit telefony, ani televizi, slyšeli.
Starosta Jinců RSDr Josef Hála
Starosta Jinců RSDr Josef Hála | Foto: Ludvík Hradilek

Setkání s velvyslancem Richardem Graberem, na které starosty pozval středočeský hejtman Petr Bendl, začíná s devítiminutovým zpožděním.

Ale starostové během čekání sledují propagační spot Středočeského kraje. Průlety středočeskou krajinou střídají záběry interiérů Karlštejna a Svaté Hory u Příbrami.

To další, co by se mohlo stát součástí příštího spotu, je právě radarová základna, kterou chtějí Spojené státy umístit ve vojenském újezdu v brdských lesích.

Větru nebyly ušetřeny ani lesy na hřebenech Brd. Zde ale způsobil jen drobné škody. Na snímku část vojenského prostoru Jince, jedna z lokalit, o níž se uvažuje pro výstavbu amerického protiraketového radaru. Dříve zde bývaly ruské rakety.
Větru nebyly ušetřeny ani lesy na hřebenech Brd. Zde ale způsobil jen drobné škody. Na snímku část vojenského prostoru Jince, jedna z lokalit, o níž se uvažuje pro výstavbu amerického protiraketového radaru. Dříve zde bývaly ruské rakety. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Místo, o kterém Američané uvažují, je na opačném konci vojenského újezdu, v západní části mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Strašicemi

Karlštejn, Kokořínsko, Lány. A radar

Prostor, na němž bude radar umístěn, zůstane svrchovaným územím České republilky, ujišťuje na začátku velvyslanec. "Bude také podléhat českým zákonům," říká starostům.

Ty ale trápí něco úplně jiného, jak radar změní život v jejich městech a obcích. Jak ovlivní přírodu a zda bude rušit televizní signál.

Jsou ujištěni, že se nemusí ničeho takového obávat. "Rušení signálu TV a mobilní sítě nehrozí," říká generál Ivo Zbořil z generálního štábu.

"Pro lepší komunikaci chceme zřídit informační linku pro starosty a občany v obcích sousedících s prostorem radarové základny," ujišťuje ještě hejtman Bendl.

Připomíná také, že radar by měl být umístěn v západní části vojenského prostoru Jince, což znamená, že bude blíže obydlím Plzeňského kraje, než těm ve středních Čechách.

Pojar: Bude to v "neprovozu"

Proč nemusí mít strach, vykládá poté starostům 1. náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Vše o radaru

radar

"Velká část vojenského prostoru nebude nijak dotčena. Samotná ochranná zóna bude činit zhruba dvakrát dva kilometry," vysvětlil Pojar. "Mohu také ubezpečit, že radar bude kratší dobu v provozu, než v neprovozu," uklidňuje ty, kteří se obávají  negativních vlivů radarových paprsků.

Kdo se zeptá?

Pak se starostové mohou na cokoli zeptat. V sále jich sedí na čtyřicet, ale ptají se jen dva - starosta Příbrami a poslanec PČR Josef Řihák a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

Kromě ekologických dopadů je zajímá také to, jak budou moci obce z radaru profitovat. 

Obce se budou moci účastnit vypsaných tendrů, odpovídá náměstek Pojar.

Saša Vondra během rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Saša Vondra během rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Exkurze do Německa

Místopředseda vlády Alexandr Vondra navrhl, aby vláda spolu s velvyslanectvím USA uspořádaly exkurzi starostů do některého podobného zařízení americké armády v sousedním Německu.

"Jsme schopni to ve spolupráci s americkým velvyslanectvím v dohledné době zorganizovat a umožnit vám podívat se, jaký vliv má základna na okolí a jak probíhá spolupráce s blízkými obcemi," zve starosty na výlet.

"Lidsky i občansky jsem se zajímal o to, jestli bude možné dál v Brdech sbírat houby. Nevím, co se mnou bude v roce 2010 nebo 2011, ale na houby chodit budu," uzavře pak setkání místopředseda vlády. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy