Rath chce slučovat pojišťovny a platit v nemocnicích

Domácí Domácí
10. 3. 2009 10:20
První verze předvolebních slibů stínového ministra zdravotnictví
Víc než rok před volbami dělá David Rath ministerské plány.
Víc než rok před volbami dělá David Rath ministerské plány. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - I kdyby se dostal socialista David Rath po příštích sněmovních volbách do křesla ministra zdravotnictví, nezůstane zdravotnictví pro občany bezplatné.

Na veřejnost - publikovaly to Hospodářské noviny - se dostala první verze plánu, v němž středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví zformuloval své předvolební sliby.

Rath, pokud tedy socialisté volby vyhrají a pokud on sám zůstane jejich kandidátem pro resort zdravotnictví, slibuje sice zrušit Julínkovy poplatky, ale zároveň nechá nadále pacienty platit v nemocnicích za jídlo a pobyt - hovoří o částce 40 až 60 korun.

Rath také mluví opatrně o poplatcích za recept. "Nechci teď striktně říkat, že za recept se nebude platit vůbec, ale zatím s tím nepočítáme.

Podle HN by se změnil by se také strop pro částku, kterou člověk vydá za doplatky a poplatky při léčení - místo dnešních 5 tisíc korun, je to jedno procento z čistých příjmů.

Více než rok před řádným termínem sněmovních voleb (pokud se nebudu volit předčasně, měly by se konat v červnu 2010) Rath slibuje jednu důležitou systémovou změnu - sloučil by tři největší zdravotní pojišťovny (VZP, pojišťovnu ministerstva vnitra a vojenskou pojišťovnu).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy