Rath chce slučovat pojišťovny a platit v nemocnicích

Domácí Domácí
10. 3. 2009 10:20
První verze předvolebních slibů stínového ministra zdravotnictví
Víc než rok před volbami dělá David Rath ministerské plány.
Víc než rok před volbami dělá David Rath ministerské plány. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - I kdyby se dostal socialista David Rath po příštích sněmovních volbách do křesla ministra zdravotnictví, nezůstane zdravotnictví pro občany bezplatné.

Na veřejnost - publikovaly to Hospodářské noviny - se dostala první verze plánu, v němž středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví zformuloval své předvolební sliby.

Rath, pokud tedy socialisté volby vyhrají a pokud on sám zůstane jejich kandidátem pro resort zdravotnictví, slibuje sice zrušit Julínkovy poplatky, ale zároveň nechá nadále pacienty platit v nemocnicích za jídlo a pobyt - hovoří o částce 40 až 60 korun.

Rath také mluví opatrně o poplatcích za recept. "Nechci teď striktně říkat, že za recept se nebude platit vůbec, ale zatím s tím nepočítáme.

Podle HN by se změnil by se také strop pro částku, kterou člověk vydá za doplatky a poplatky při léčení - místo dnešních 5 tisíc korun, je to jedno procento z čistých příjmů.

Více než rok před řádným termínem sněmovních voleb (pokud se nebudu volit předčasně, měly by se konat v červnu 2010) Rath slibuje jednu důležitou systémovou změnu - sloučil by tři největší zdravotní pojišťovny (VZP, pojišťovnu ministerstva vnitra a vojenskou pojišťovnu).

 

Právě se děje

Další zprávy