"Rasista a masový vrah", nasprejoval někdo na podstavec sochy prezidenta Beneše

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2020 16:53
Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Policie po pachateli pátrá, nápis se na soše objevil nejspíš v noci na čtvrtek. Socha spadá do správy Galerie hlavního města Prahy, která nechá nápis odstranit. Škoda je odhadnuta na 20 000 korun.
Posprejovaná socha Edvarda Beneše před sídlem ministerstva zahraničí
Posprejovaná socha Edvarda Beneše před sídlem ministerstva zahraničí | Foto: ČTK

Posprejování sochy odsoudil ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Zneuctění sochy Edvarda Beneše považuji za projev hlouposti. Navíc v den výročí jeho úmrtí," napsal na Twitteru. Od Benešovy smrti dnes uplynulo 72 let. Ministr doplnil, že kamerové záznamy z parkoviště ministerstva už má v rukou místní oddělení policie, která se případem začala zabývat.

Vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová se domnívá, že nápis nebude možné zcela odstranit. "Poškození jsem nafotila a poslala restaurátorům k vyjádření. Myslím si ale, že i po vyčištění zůstanou na podstavci stopy barvy. Bude proto potřeba natřít celý podstavec znovu," řekla.

Socha druhého československého prezidenta stojí od května 2005 před pražským Černínským palácem, kde Beneš působil jako meziválečný šéf československé diplomacie. V minulosti se nápisy objevily i na několika jiných sochách v Praze.

Letos v červnu někdo na podstavec sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3 napsal, že byl rasista, a heslo Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). K odpovědnosti se přihlásily autorky na internetovém deníku Alarm. Uvedly, že nápisem chtěly vyvolat debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Protesty proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích rozpoutala smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu koncem letošního května. Doprovázely je útoky na sochy politiků a dalších osobností kritizovaných kvůli rasismu.

Cílem sprejerů byla v poslední době v Praze zejména socha sovětského maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Tamní radnice sochu vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala loni v létě zakrýt plachtou a počátkem letošního dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestovala.

Benešův odkaz dodnes budí vášně

Edvard Beneš (1884 až 1948) patří k nejvýznamnějším i nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století. Politik a diplomat, který se zasloužil o vznik Československa v roce 1918 i jeho obnovení po druhé světové válce, dodnes budí vášně. Především svojí rolí v temném období před německou okupací i o dekádu později při převzetí moci komunisty v únoru 1948.

S Benešovým jménem jsou spojeny také dodnes diskutované dekrety, které v letech 1940 až 1945 vydával v londýnském exilu i po návratu do vlasti a které se týkaly mimo jiné majetkových záležitostí a odsunu zejména Němců z československého území, potrestání kolaborantů a znárodnění.

Socha Beneše na Loretánském náměstí vznikla odlitím originálu sochy od Karla Dvořáka, která byla v minulosti v hlavní budově Národního muzea. Na přímý zákrok tehdejšího komunistického ministra Zdeňka Nejedlého byla odstraněna. Původně se uvažovalo o návratu sochy z depozitáře do muzea, nakonec se rozhodlo o jejím umístění venku. Odhalení sochy v Praze v roce 2005 kritizoval šéf sudetských Němců Bernd Posselt či tehdejší bavorský premiér Edmund Stoiber.

 

Právě se děje

Další zprávy