Praha - Národní rada osob se zdravotním postižením dá ústavní stížnost na poplatky pacientů v případě, že výrazně zhorší jejich životní situaci. Poplatky jsou součástí reformních plánů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), zatím ale není jisté, zda je prosadí.
Ústavní stížnost chystá ČSSD, rada se k ní nepřipojí. Chce si zachovat nezávislost na politických stranách.
"My ji podáme okamžitě, jakmile zjistíme, že ti lidé nejsou schopni zaplatit takový poplatek u lékaře, a tudíž že nemají přístup ke zdravotní péči jako ostatní občané," řekl dnes Radiožurnálu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Julínek chce, aby od ledna příštího roku platili pacienti 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Někteří poslanci to zpochybňují, chtějí osvobodit od poplatků děti do 15 nebo dokonce do 18 let věku. Touto změnou podmiňuje podporu reformě například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.
"První výpočet u člověka, který nebude moci zaplatit, a okamžitě podáme stížnost," upřesnil Krása. Od poplatků by podle něj měli být osvobozeni obyvatelé domovů důchodců a ústavů sociální péče a lidé, pro něž je jediným příjmem invalidní důchod. To je zhruba 70 000 občanů. Pokud reforma počítá s pětimiliardovou úsporou, sníží se tímto krokem úspory jen o 350 milionů korun, vyčíslil Krása.
Strop poplatků u lékaře a doplatků na léky, který má činit ročně 5000 korun, není podle něj pro handicapované žádnou ochranou.
Z důchodu jim zbude zhruba 1000 korun měsíčně, polovinu musejí vydat za pleny a mají i další výdaje. V průměru berou denně čtyři léky, aby zachovali svoji schopnost normálně žít. Jen na poplatcích u lékaře zaplatí 150 korun, k tomu doplatek za léky. "Nebudou mít aktuálně, okamžitě už první měsíc v řadě případů," dodal Krása.