První tropický den roku je tu. Ostrava hlásí přes 30 °C

Dagmar Honsová, Meteopress
9. 6. 2010 15:05
Tropy by podle předpovědi měly vydržet do pátku, pak se pozvolna ochladí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Sto šedesátý den roku 2010 se stal v tomto letopočtu prvním, který v meteorologických statistikách bude mít přívlastek tropický.

Meteorlogická stanice v Ostravě-Mošnově dnes v jednu odpoledne naměřila teplotu 30, 1 °C.

Loni byl první den s tropickou teplotou o 14 dní dříve - 26. května. Nejvyšší teploty se zastavily mezi 27 až 31 °C.

Přímo v Ostravě-Mošnově padla loni první tropická teplota až 14. července (bylo 30,8 °C).

Jak dnes bylo:

  • Ostrava-Mošnov 31 °C
  • Holešov 29,3 °C
  • Přerov 28,8 °C
  • Praha-Karlov 28 °C
  • České Budějovice 29,5 °C
  • Plzeň 29 °C.

Pozn.: Podle amatérského spolupracovníka Meteopressu byla v Holešově noc na středu tropická - tj. nejnižší noční teplota neklesla pod 20 °C. Naměřil 20,3 °C.

Horké Ostravsko

Na Ostravsku bylo nejtepleji v celé republice už dopoledne - v deset hodin se tady teplota vzduchu pohybovala na 26,5 °C, v jedenáct lehce přes 28 °C, v poledne už bylo přes 29 °C.

V Olomouckém a Zlínském kraji se pak v jednu po poledni teplota místy pohybovala přes 28 °C.

V Čechách oblačnost

V Čechách se během poledne místy začala vytvářet kupovitá oblačnost, na Šumavě a v Libereckém kraji i první bouřky a přeháňky.

Teploty se v českých krajích se v jednu odpoledne pohybovaly v intervalu od 25 do 27 °C, v Jihočeském kraji bylo až 29 °C.

Během odpoledne bude kupovité oblačnosti, zejména v Čechách, přibývat a ojediněle se mohou vyskytnout i intenzivní bouřky.

Tropy až do soboty

Ve čtvrtek by mělo být ještě o nějaký ten stupínek tepleji než dnes. Odpolední teploty se zastaví na 29 až 33 °C a teplé proudění vyvrcholí v pátek na teplotách 30 až 34 °C.

V sobotu bude přes Česko postupovat frontální systém od západu, který přinese do Čech teploty do 28 °C, na Moravě a ve Slezsku ještě vystoupí na 30 °C.

V neděli se ochladí na 20 až 24 °C. A počátkem příštího pracovního týdne se budou zřejmě odpolední teploty pohybovat v intervalu 18 až 22 °C.

Tropy k Česku patří

Pokud si ještě vzpomínáte na červenec 2006, bylo celkem 20 tropických dnů.

Další teplé léto bylo v roce 2003 s 15 tropickými dny.

Nejteplejší den byl 13. srpen 2003 s odpoledními teplotami až na 40 °C. V létě 2004 bylo zaznamenáno 14 tropických dnů, teploty se nejčastěji pohybovaly do 34 °C.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy