Průzkum: ODS posílila, Úsvit by se do Sněmovny nedostal

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2014 17:16
Podpora ostatních stran zůstala prakticky stejná, opět by vyhrála ČSSD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Volby do Sněmovny by nyní podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ČSSD s 28 procenty hlasů před hnutím ANO s 25 procenty.

Poslance by měli také komunisté, TOP 09, ODS a zřejmě i lidovci. Pod pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny klesl v únorovém volebním modelu Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Proti lednovému volebnímu modelu se zisk sociálních demokratů zvýšil o procento, u hnutí ANO se nezměnil. Komunisté by si polepšili o půl procentního bodu na 15 procent, TOP 09 naopak pohoršila o procentní bod na 11 procent.

Na páté místo by zlepšením z lednových pěti procent na únorových 7,5 procenta poskočila ODS. Procentní bod naopak ztratili lidovci, v únoru by měli 5,5 procenta. Z pěti procent na tři procenta klesl Úsvit.

CVVM také zjišťovalo takzvané stranické preference, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a nelze je zaměňovat s volební prognózou.

Tento žebříček vedla ČSSD s 20 procenty před ANO se 17,5 procenta. Komunisté získali 10,5 procenta preferencí, TOP 09 měla 7,5 procenta. ODS preferovalo pět procent lidí, lidovce čtyři procenta a Úsvit tři procenta dotázaných.

Ke sněmovním volbám by nyní šly téměř dvě třetiny dotázaných s volebním právem, volit naopak nechtělo 29 procent. "Podle získaných dat je tedy deklarovaná volební účast nyní o něco vyšší než reálná účast v nedávných parlamentních volbách," uvedli autoři průzkumu. Ve volbách loni v říjnu byla účast 59,5 procenta.

Průzkumu CVVM mezi 3. a 10. únorem se zúčastnilo 1081 lidí ve věku od 15 let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy