Vědci otevřeli prokletou hrobku v Pardubicích. Našli zdobenou rakev i osobní kříž

Jan Kužník
28. 8. 2020 15:02
Speciální teleskopickou kamerou vědci ve čtvrtek nahlédli do hrobky královského hofmistra Vojtěcha z Pernštejna. Objevili zdobenou rakev zemřelého i osobní růženec a kříž Žofie Těšínské - Vojtěchovy příbuzné. Hrobka, která je v kostele svatého Bartoloměje v Pardubicích, je prý chráněna smrtelnou kletbou.
Foto: Martin Frouz

Hrobka je uvnitř kostela svatého Bartoloměje

V tomto nevelkém kostele svatého Bartoloměje, u jednoho z ramen říčky Chrudimky, se hrobka Vojtěcha z Pernštejna a jeho příbuzné Žofie Těšínské nalézá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy