Protesty proti reformě v roce 1953 na unikátních snímcích

Protesty proti reformě v roce 1953 na unikátních snímcích
V sobotu 30. května 1953 se schází Národní shromáždění, které "projednává" vládní návrh zákona o peněžní reformě. Na snímku hlasování o zákonu.
Výloha avizuje, že ceny se snížily o čtyři pětiny. Ale většina hotovosti se od 1. června 1953 vyměňuje v poměru 50:1.
V pondělí se na řadě míst stávkuje a protestuje. Největší revolta vypukla v Plzni. Snímek plzeňské radnice z přílohy k trestnímu spisu Okresního soudu Plzeň-město sign. 1T 149/1953.
Z protestů se nedochovaly téměř žádné snímky, toto je jedna z mála výjimek.
Foto: ČTK
Štěpán Plaček Štěpán Plaček
28. 5. 2013 10:15

Peněžní reforma v roce 1953 připravila lidi o úspory. Podívejte se na dochované snímky z protestů v Plzni a na snímky z agentury ČTK s dobovými popiskami.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí.

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy