Prodejci zbraní budou zřejmě muset hlásit podezřelé nákupy dříve, než začne platit nový zákon

ČTK ČTK
11. 6. 2024 20:40
Prodejci zbraní budou zřejmě muset hlásit podezřelé nákupy dříve, než začne platit nový zákon

Prodejci zbraní a střeliva zřejmě budou muset hlásit policii podezřelé nákupy dříve než od roku 2026, kdy začne platit nový zbraňový zákon. Policie má získat širší možnosti pro zajištění zbraní. Počítá s tím vládní novela platného zákona, kterou dnes Sněmovna v prvním kole podpořila. Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní výbor pro bezpečnost. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o zkrácení lhůty na projednávání nežádal, i když vláda chtěla novelu prosadit původně ve zrychleném režimu, což zablokovaly ANO a SPD. Schůze byla po dnešním projednání novely přerušena, ve středu mají poslanci začít schvalovat zavedení korespondenční formy hlasování pro Čechy v zahraničí.

Opoziční poslanci ANO a SPD během téměř tříhodinové debaty označovali navrhovaná opatření vágní nebo zneužitelná, neúspěšně navrhovali vládě jejich přepracování. Rakušan hájil předlohu s tím, že do současného zákona pouze promítá dvě ustanovení již přijatého budoucího zákona.

Novelu připravila vláda v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student 14 lidí zabil, 25 zranil a následně zastřelil i sebe.

 

Právě se děje

Další zprávy