Proč Praze hrozí zkrat MHD? Je nejlepší, ale nemá na to

Jiří Kropáček Adam Junek, Jiří Kropáček
10. 11. 2009 5:30
Osm čísel, z nichž si můžete udělat obrázek o ekonomice Dopravního podniku Praha

Praha - Pokud svou hrozbu vyplní, může to dopravu hlavního města paralyzovat nejsilněji od stoleté povodně. Odboráři dosud neřekli, zda tento týden opravdu kompletně zastaví MHD. Stejně tak ovšem město ani vedení Dopravního podniku Praha (DPP) dosud srozumitelně nevysvětlilo, proč se metropole ocitla na pokraji krachu hromadné dopravy.

Aktuálně.cz se v pátrání po zákulisí hospodaření firmy dostala do ruky i série čísel, kterou má k dispozici management DPP. Nevysvětlují sice, kam se mohou ztrácet desítky a stovky vybraných milionů, dávají nicméně zajímavý obrázek. Jaký?

1. Hlavní závaží: Platy a služby. Mzdy a s nimi spojené výdaje dělají spolu se správou majetku nadpoloviční část všech nákladů. Plnou šestinu ovšem skrývá i všobjímající kolonka "Ostatní služby", stojí mnohem víc, než třeba opravy.

2. Propad dotací... Částka vydávaná městem na 1 cestujícího či kilometr za posledních šest let klesla o 30, respektive 40 procent.

3. ...a rozmach cestujících. Naopak počet lidí, kteří pražskou MHD cestují, narostl za stejný čas o bezmála třetinu.

4. Stále velký zaměstnavatel. Od roku 2003 do roku 2008 klesl počet zaměstnanců o 10 procent, stále však v Dopravním podniku pracuje víc než deset tisíc lidí.

5. Velkorysý koncept. I když Praha v počtech turistů či počtu sídel globálních firem nemůže soupeřit s klíčovými městy kontinentu, MHD má nastavenu na "maximální" úrovni - v pokrytí a dostupnosti může soupeřit jen Stockholm.

6. Daleko od konkurence. Ještě viditelnější je rozsah služeb pražské MHD ve srovnání s metropolemi východního bloku.

7. Dokonce zbývá i na opravy... V posledních letech se dařilo vytěsnit peníze na modernizaci, letos to vypadá s rozpočtem hůř.

8. ...a úspory, které zlevňují provoz Náklady na jeden kilometr jednoho vozidla MHD klesly v Praze za posledních pět let o pětinu.

Přesná čísla, s nimiž operuje DPP, si nalistujte v přehledné grafice

 

Právě se děje

před 59 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy