Připravte se na poslední tropy léta, pak se ochladí

Dagmar Honsová, Meteopress
29. 8. 2012 7:55
Středa a čtvrtek se před přechodem studené fronty lehce dotknou tropické hranice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Už v úterý začal do Česka proudit teplý vzduch od jihozápadu, díky kterému stoupaly nejvyšší odpolední teploty na letní hodnoty.

Ve středu a ve čtvrtek se před přechodem vlnící se studené fronty lehce dotknou tropické hranice 30 °C.

Ve středu bude obloha převážně polojasná, během dne se při zvětšené oblačnosti na západě území ojediněle objeví přeháňky nebo bouřky. Teplota v 1000 m na horách se bude pohybovat kolem 21 °C. Vát bude slabý jižní vítr o rychlosti do 4 m/s.

Podobné počasí nabídne i čtvrtek. Bude jasno až polojasno, během dne ojediněle přeháňky a bouřky. Noční teploty klesnou na 16 až 12 °C, denní budou mezi 26 až 30 °C.

Máme tak před sebou poslední tropické dny letošních prázdnin. Letošní léto na ně bylo bohaté, jen do Prahy jich zatím přineslo 17, do Brna 18 a do Ostravy 12.

Tropy 2012: Fotky, které jste nám zaslali

O víkendu bude do střední Evropy proudit studený vzduch od severu, který přinese ochlazení, a sobota s nedělí tak už budou připomínat podzim. Odpolední teploty se budou pohybovat nejčastěji do 20 °C.

Tropický závěr srpna s teplotami přes 32 °C byl naposledy zaznamenán v roce 1992, naopak výrazné ochlazení a první sněhové vločky na vrcholky hor přinesl rok 2010, kdy se odpolední teploty v Praze pohybovaly do 13 °C. 

Výhled počasí na začátek září je ale prozatím optimistický, převládat by mělo slunečné počasí s letními teplotami.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy