Praha - O tom, zda protimafiánský útvar obviní expremiéra Petra Nečase a bývalé poslance Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře v kauze takzvaných trafik, se rozhodne až po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny.
Deník Aktuálně.cz zjistil, že Nejvyšší soud teprve až na přelomu října a listopadu v této věci rozhodne a svým stanoviskem jednoznačně doporučí olomouckému vrchnímu státnímu zastupitelství, zda je možné politiky stíhat. Až na základě jeho rozhodnutí se poté detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a žalobci rozhodnou, zda tehdejšího předsedu vlády a exposlance v této kauza skutečně obviní.
Největší kauzu tohoto roku zdržuje fakt. že Nejvyšší soud musel klíčový verdikt odložit, protože mu teprve minulý týden bylo doručeno poslední vyjádření a to vyjádření ze strany expremiéra. V něm Nečasův advokát Josef Lžičař konstatuje, že si jeho klient myslí, že by se na něj v tomto případě měla vztahovat imunita.
Petr Nečas odepsal se zpožděním
O zmíněné stanovisko požádal v srpnu na Nejvyšším soudu vrchní žalobce Ivo Ištvan. Chtěl vědět, zda je či není možné Nečase a spol. obvinit za "trafiky" v případě, když má důkazy, že se jejich dojednání odehrálo i mimo půdu sněmovny.
Soudci zatím svůj verdikt nevydali. "Rozhodnutí padne nejdříve na konci října nebo začátkem listopadu," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
Důvodem zdržení verdiktu nejsou podle něho předčasné volby do sněmovny, ale to, že se Petr Nečas se vyjádřil až po dvacetidenní lhůtě. "Zavinil to jeden z účastníků, který požádal o prodloužení lhůty k vyjádření, které doručil soudu teprve před několika dny," uvedl Knötig.
Obhájce bývalého premiéra Josef Lžičař řekl, že stanovisko bylo posláno opožděně, jelikož soud svou původní žádost poslal na adresu v Rožnově pod Radhoštěm, kde už Nečas nežil. "Soudu jsme ale už odpověděli. Pan Nečas se domnívá, že vše co konali, bylo v rámci výkonu poslaneckého mandátu," uvedl Lžičař.
Trafiky dojednali i mimo sněmovnu, tvrdí Ištvan
Ištvan přitom ve své žádosti k Nejvyššímu soudu napsal, že si bývalý premiér s exposlanci dohodovali lukrativní místa ve státních firmách i mimo půdu sněmovny a proto by se podle něj na ně imunita vztahovat neměla.
V dokumentu přitom vyjmenoval i místa těchto schůzek. Vyšetřovatelé mají zadokumentované například jednání v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr, v Kramářově vile, ve Strakově akademii, v budově Českých drah nebo v hotelu Holiday Inn Brno.
Vrchní žalobce Ištvan již dříve Aktuálně.cz řekl, že dokud nebude mít jasné stanovisko Nejvyššího soud, tak šetření této kauzy pokračovat nebude. Jasněji tedy bude zřejmě během listopadu.
Jak kauza tzv. trafik dopadne? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.