Prezident uvedl, že usiluje o co nejlepší kvalitu vztahů mezi Slovenskem a Českem

ČTK ČTK
16. 4. 2024 15:27
Prezident uvedl, že usiluje o co nejlepší kvalitu vztahů mezi Slovenskem a Českem

Prezident Petr Pavel usiluje o co nejlepší kvalitu vztahů mezi Slovenskem a Českou republikou, zejména v mezilidských vztazích. Řekl to při úterní návštěvě Zlínského kraje, který se Slovenskem sousedí. S krajskými zastupiteli a starosty jednal také o zdravotnictví nebo rozpočtovém určení daní.

"Já jsem zastupitele ujistil o tom, že z mé strany bude velká snaha o to, aby kvalita vztahů mezi Slovenskem a Českou republikou na té především mezilidské úrovni zůstala co nejlepší, protože bychom ji neměli příliš nechat ovlivňovat nesouladem v některých jednotlivostech zahraniční politiky. A měli bychom být schopni oddělit tuto debatu od běžných mezilidských vztahů," řekl prezident.

Mezi Českou republikou a Slovenskem momentálně existují neshody v některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají kupříkladu k válce na Ukrajině a podpoře Ruskem napadeného státu.

Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, Česká republika by se podle něj neměla vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

 

Právě se děje

Další zprávy