Prezident Pavel jmenoval 57 nových soudců včetně státního zástupce Bodláka

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2024 15:07
Prezident Pavel jmenoval 57 nových soudců včetně státního zástupce Bodláka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval na Pražském hradě 57 nových soudců obecných soudů. Jsou mezi nimi i někteří dosavadní advokáti a státní zástupci, a to včetně Marka Bodláka, bývalého šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Pavlův předchůdce Miloš Zeman odmítal Bodláka do soudcovského taláru jmenovat. Prezident na nové soudce apeloval, aby srozumitelně vysvětlovali svá rozhodnutí. Podle něj to má vliv na důvěryhodnost všech státních institucí.

"Naše Ústava říká, že soudní moc je vykonávaná nezávislými soudy ve jménu republiky, a to by se mělo odrážet nejenom v hlavičkách vašich rozhodnutí. Republika znamená věc veřejná," připomněl nováčkům Pavel poté, co do jeho rukou složili soudcovský slib.

"Rozhodovat jménem republiky znamená velký závazek a velký úkol pro vás všechny," pokračoval. Podle něj to zahrnuje nejen rovnost přístupu ke stranám sporu a dodržování zákonných postupů, ale také přesvědčivé a odpovědné vysvětlování soudních rozhodnutí. "Žijeme v době, kdy srozumitelně vysvětlit svá rozhodnutí není důležité jen pro strany sporu, ale velice často i pro veřejnost. Mnohokrát na tom závisí i důvěryhodnost nejenom justice, ale všech státních institucí," podotkl.

Mezi novými soudci výrazně převažují ženy, kterých je 45. Podle justičních statistik soudkyně převládají i u okresních a krajských soudů, u soudů vyšších stupňů se ale poměr převrací a ženy v talárech jsou tam v menšině.

Vedle advokátů a státních zástupců jsou mezi nováčky dosavadní asistenti soudců, vyšší soudní úředníci či vedoucí analytik Ústavního soudu. Nejmladší z nich nedávno překročil zákonnou věkovou hranici 30 let, nejstaršímu je 59 let.

 

Právě se děje

Další zprávy