Napadení svědčili přes počítač, aby se u soudu nesetkali s útočníky. Vrahům z Horusic hrozí doživotí

ČTK ČTK
21. 11. 2017 11:20
Před soudem stojí dva z pěti obžalovaných, kterým hrozí až doživotní vězení. Po zbylých třech pátrá policie. Pětičlenná skupina cizinců předloni v září podle obžaloby zaútočila na osm lidí, z nichž dva zemřeli v nemocnici.
Státní zástupce obžaloval dva cizince, Ivana Ivanovského (druhý zleva) a Róberta Simona (třetí zleva).
Státní zástupce obžaloval dva cizince, Ivana Ivanovského (druhý zleva) a Róberta Simona (třetí zleva). | Foto: ČTK

Tábor - Prostřednictvím videokonference vypovídali před soudem lidé, kteří přežili brutální útok na rodinnou firmu v Horusicích na Táborsku. Pětičlenná skupina cizinců předloni v září podle obžaloby zaútočila na osm lidí, z nichž dva zemřeli v nemocnici na následky těžkých zranění. Vypovídající seděli v jiné místnosti, protože se nechtěli s útočníky setkat. Ve výpovědích zaznívalo, že přepadení se odehrálo velmi rychle.

Před soudem stojí dva z pěti obžalovaných, kterým hrozí až doživotní vězení. Po zbylých třech pátrá policie.

Jeden z postižených v září 2015 vozil dva zaměstnance firmy, která se zabývá výrobou náhradních dílů do historických motocyklů, do nedaleké Lomnice nad Lužnicí.

"Byl to otec se synem a ani jeden z nich neměl řidičský průkaz," uvedl před soudem. Vzpomíná si, že večer, kdy skupina firmu přepadla, se mu hned něco nezdálo. Z dílny totiž zaslechl sténání. Domníval se, že má zdravotní problémy majitel společnosti, který předtím prodělal infarkt.

"Přichvátl jsem, abych se podíval, co se děje a případně mu pomohl. Jenže jsem nestihl vidět vůbec nic, někdo mě povalil na zem, bylo to hrozně rychlé," vylíčil u soudu.

Obžalovaní cizinci, kteří v pondělí a ve středu vypovídali před soudem, shodně tvrdí, že na lidi ve firmě neútočili. Připouští, že je lákala vidina zisku peněz, které ve firmě byly. Útočníci nakonec odcizili 328 tisíc korun v hotovosti. Oba obžalovaní prohlašují, že surový útok na poškozené má na svědomí někdo ze tří dalších cizinců, po nichž policie pátrá. Podle žalobkyně gang mimo jiné bil napadené železnou tyčí nebo kovovým výfukem. Zranění nepřežili majitel firmy a jeho švagr. Policisté po útočnících dlouho pátrali, vyslechli šest stovek lidí a letos v březnu oznámili, že obvinili dva cizince z dvojnásobné vraždy.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy