Praha shazovala sníh do Vltavy, na východě dál potíže

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
11. 1. 2010 23:33
Hasiči varují před sněhem padajícím ze střech
Praha zažívá nejhojnější sněhovou nadílku od roku 1993
Praha zažívá nejhojnější sněhovou nadílku od roku 1993 | Foto: Petr Novotný

Česká republika - Život v Česku už čtvrtým dnem komplikují přívaly sněhu.

Nejvíce ho dnes napadlo ve východních Čechách, zejména v Polabí a na Českomoravské Vrchovině, kde se jeho výška pohybuje od 30 do 45 cm.

V Praze je místy až 35 cm, což je nejvíce od roku 1993. Sníh v hlavním městě ráno silně omezoval provoz. Dopravní podniky se potýkaly s velkými komplikacemi, hlavu plnou starostí měli i zaměstnanci Technické správy komunikací.

Sníh z centra Prahy se nakonec rozhodlo město odvážet na náplavku Na Františku, kde je postupně shazován do Vltavy.

S údržbou silnic a chodníků městu pomáhali kromě zaměstnanců i vězni a dobrovolníci. Krizový štáb Prahy na dnešním jednání rozhodl, že se zítřejšího úklidu komunikací zúčastní také 750 pražských zaměstnanců, většinou úředníků.

Vláda dnes v podvečer vyslechla zprávy některých ministrů o situaci v zemi za nynější sněhové kalamity. Zvláštní opatření na své úrovni ale podle premiéra Jana Fischera zatím přijímat nebude.

Největší potíže jsou na silnicích na východě Čech. V Pardubickém kraji zůstávají kvůli polomům a pádům stromů uzavřeny dva úseky silnic. Další čtyři se již cestářům podařilo zprovoznit. V Královéhradeckém kraji jsou stále uzavřené čtyři silnice na Rychnovsku, některé cesty jsou stále průjezdné pouze v jednom jízdním pruhu.

Na některých místech republiky se situace začíná zlepšovat. Zlín dnes kalamitu odvolal. Také železniční tratě už jsou v provozu. Řada rychlíků, které vyjely dopoledne, měla ale více než hodinové zpoždění. Během dne bylo uzavřeno několik železničních tratí.

Hasiči nabádají majitele budov, aby zajistili odklizení sněhu ze střech. Tíhu sněhové pokrývky dnes nevydržela střecha stodoly v Sedlnicích na Novojičínsku. Nikdo nebyl zraněn.

Největší sněhová peřina je tradičně na horách. Labská Bouda hlásí 62 centimetrů, Šerák v Jeseníkách 66 a krkonošská Luční Bouda dokonce 72 centimetrů sněhu.

Tento týden by mělo sněžit už jen ve středu. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat od minus tří do minus pěti stupňů Celsia. V noci pak může rtuť teploměru klesnout k minus devíti stupňům.

Situaci jsme sledovali v online reportáži: Sníh zastavoval vlaky i auta. Zastavil taky Paroubka

Zkomplikovalo vám počasí život? Stojíte kvůli sněhu v koloně a nemůžete se hnout? Dejte vědět ostatním. Napište nám nebo pošlete fotografii na e-mail [email protected].

Jaká je situace v Česku? Vývoj počasí sledujeme online:


Kde sněží

Doprava

Varování

Zajímavost

23:33 - Městská hromadná doprava v Praze už pozdě večer funguje normálně, ale na některých tramvajových linkách musí lidé počítat s až desetiminutovým zpožděním oproti jízdnímu řádu.

20:41 - Silničáři v hradeckém kraji mají stále vyhlášený kalamitní stav v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod, řada silnic na Rychnovsku je uzavřená. Kalamitní stav potrvá nejméně do úterního poledne. Přívaly sněhu dnes v regionu komplikovaly také provoz na železnici. Během dopoledne na většině území regionu přestalo sněžit, v Hradci Králové dokonce po několika dnech vysvitlo slunce.

20:20 - Energetikům v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se vpodvečer podařilo obnovit dodávky proudu přerušené silným sněžením v noci na dnešek. Výpadky elektřiny v regionu postihly stovky domácností. Poruch na vedeních vysokého napětí bylo kolem 25, na vedeních nízkého napětí byly poruch desítky. Stromy a větve pod tíhou sněhu padaly do elektrických drátů. "Nevylučujeme, že se ještě nějaké poruchy na sítích nízkého napětí mohou objevit. Lidé nám v řadě případů poruchy nahlásili až odpoledne," řekla mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Jedny z posledních poruch energetici odstraňovali vpodvečer na Orlickoústecku.

Jiráskovy sady v Hradci Králové
Jiráskovy sady v Hradci Králové | Foto: Petra Hofmeisterová

19:30 - Tramvajová doprava v Praze má opět problémy. Kolem šesté hodiny v ulici Evropská vykolejila tramvaj kvůli zamrzlé výhybce. Nehoda způsobila zhruba hodinovou výluku. Nedaleko náměstí Míru měla tramvaj technickou poruchu. Pravděpodobně vinou sněhu jí zkratovalo elektrické vedení.

18:55 - Pražští hasiči varují, aby lidi nepodcenili nebezpečí stromů v pražských parcích a lesích. Ty by mohly pod náporem sněhu praskat a chodce zranit, řekl ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman. Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz uvedl, že za tři dny kalamity jejich lékaři ošetřili 30 až 40 lidí, kteří upadli na chodníku.

18:22 - Vláda dnes vyslechla zprávy některých ministrů o situaci v zemi za nynější sněhové kalamity. Zvláštní opatření na své úrovni přijímat nebude, řekl v podvečer novinářům premiér Jan Fischer. "Vláda velmi oceňuje činnost těch, kteří na lokální či regionální úrovni zajišťují odstraňování následků," zdůraznil předseda vlády. Své zprávy o situaci v zemi kolegům přednesli ministři obrany, vnitra, průmyslu a dopravy. 

18:15 - Na úklid chodníků v Praze zítra nastoupí několik stovek dobrovolníků. Dnes o tom na svém jednání rozhodl Krizový štáb hl. m. Prahy. "Zítra ráno nastoupí přes 750 pražských zaměstnanců, většinou úředníků, k dočištění chodníků v Praze," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Prioritou je však průjezdnost komunikací. "To je úkol pro Technickou správu komunikací, která se ve spolupráci s Dopravním podnikem také postará o čištění výhybek od sněhu na rizikových místech, aby se zamezilo zpožďování tramvajových spojů," řekl náměstek Blažek. Na programu jednání byla také otázka svozu sněhu, především z centrální části města, ale i z širšího centra. Zatím je sníh odvážen na náplavku Na Františku. Další místa budou projednána s Povodím Vltavy.

18:02 - Přívaly sněhu působí problémy i v doručování pošty. Zpoždění zásilek lze čekat hlavně na Pardubicku a Královéhradecku. Doručit poštu na odlehlá místa postižených oblastí bylo téměř vyloučené. Kalamita se prý tímto způsobem dotkla i Středočeského kraje a některých částí Prahy. V hlavním městě mohla podle mluvčí Marty Selicharové Česká pošta doručovat téměř bez obtíží s výjimkou okrajových částí Prahy 5. Kvůli přívalům sněhu, které už čtvrtý den ztěžují dopravu v celé republice, nebylo mnohdy možné dovézt ráno zásilky na příslušné pošty.

17:50 - Hasiči zasahují před padajícím sněhem v Dělnické ulici v Praze, hlásí reportérka Aktuálně.cz. Část ulice je zcela uzavřená.  

17:25 - Sněhová kalamita v závěru minulého týdne téměř učinila z dětských bobů a sáněk nedostatkové zboží. Kvůli přívalům sněhu prodej bobů i dřevěných sáněk láme rekordy a některým obchodníkům se kvůli velké poptávce výrazně ztenčily či dokonce došly zásoby. Obchodníci nyní narychlo objednávají tisíce nových bobů a sáněk, aby uspokojili vysokou poptávku. Díky sněhu v těchto dnech prudce roste také prodej lyžařských potřeb, nástrojů na odklízení sněhu či nemrznoucích náplní do automobilových ostřikovačů.

Sníh dětem přinesl novou radost. Hřiště na hraní zůstala opuštěná, zato o sáně je 5x větší zájem než normálně.
Sníh dětem přinesl novou radost. Hřiště na hraní zůstala opuštěná, zato o sáně je 5x větší zájem než normálně. | Foto: Michal Štůsek

17:18 - Cestáři hlásí zvýšené náklady na údržbu. Pražské silničáře stála údržba silnic a chodníků od pátku asi 20 milionů korun. Zlínský kraj od pátku vynaložil zhruba na devět milionů korun. Asi pět milionů korun bude stát kalamita Moravskoslezský kraj. Silničáři se nyní v regionu soustředí na rozšiřování cest nebo likvidaci zledovatělých úseků. Na Frýdecko-Místecku rozbíjí zledovatělou vrstvu sněhu na silnicích ledořez. Sněhová kalamita vyprázdnila sklady posypových materiálů také silničářům na jihu Moravy. Boj se sněhem za uplynulých pět dní stál mnohamilionové částky.

17:10 - Praha začala odpoledne odvážet sníh z centra do Vltavy. Chce tím zajistit průjezdnost silnic pro záchranáře, bezpečnostní složky i zásobování. Dopoledne totiž sníh komplikoval provoz nejen v centru, ale i na sjezdech z dálnic. Na Vysočině blokovaly dopravu vyvrácené stromy a uvázlé kamiony. Také středočeská města zasypal nebývalý příval sněhu. Napadlo ho místy až 60 centimetrů. Kromě kmenových zaměstnanců technických služeb pomáhají s jeho odklízením také nezaměstnaní a vězni. Největší potíže jsou na silnicích na východě Čech. V Pardubickém kraji zůstávají kvůli polomům a pádům stromů pod tíhou sněhu na silnici uzavřeny dva úseky silnic. Další čtyři se již dnes cestářům podařilo zprovoznit.

17:00 - Všechny tratě Českých drah (ČD) jsou v provozu. Řada rychlíků, které vyjely dopoledne, má ale více než hodinové zpoždění. Se zpožděním musí někde počítat i cestující městské dopravy. Během dne bylo uzavřeno rovněž několik železničních tratí. Vlaky nejezdily v úseku Javorník ve Slezsku - Velká Kraš. Na trati Opava východ - Ostrava-Svinov bylo stržené trakční vedení a vlaky musely táhnout dieselové lokomotivy. Kvůli popadaným stromům byl také omezen provoz v úseku Řečany nad Labem - Kolín. Podle mluvčího Českých drah se ale "situace s přesností vlaků" stabilizuje a na většině území se vrací k normálu. Problémy se stále dají čekat především v okolí Hradce Králové a na trati Praha - Česká Třebová.

16:50 - Hasiči ČR odpoledne vydali zprávu, ve které vyzívají všechny občany a majitele objektů k odklizení sněhu ze střech. Stále přibývající sníh může nejen zapříčinit propadnutí střechy, ale také zavinit zranění osob v okolí objektu. 

16:01 - Situace na železnici se podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského stabilizuje. V současné době se největší zpoždění pohybují obvykle mezi 30 a 60 minutami. Větší zpoždění na železniční síti mají již jen spoje, u nichž ke zdržení došlo v ranních nebo v dopoledních hodinách, informoval Aktuálně.cz.

Pluh DPP odhrnuje u náplavky Na Františku v Praze sníh, ten pozdějí skončí ve Vltavě
Pluh DPP odhrnuje u náplavky Na Františku v Praze sníh, ten pozdějí skončí ve Vltavě | Foto: Aktuálně.cz

14:17 - Silničáři najezdili od pátku do neděle na dálnicích a rychlostních silnicích 156 tisíc kilometrů, vysypali 8000 tun soli a vylili téměř dva miliony litrů solného roztoku. Vyplývá to ze statistik Ředitelství silnic a dálnic. Šlo o největší krátkodobé nasazení techniky i lidí za poslední léta. Celkové náklady na údržbu dálnic za uplynulé tři dny odhaduje ředitelství na 25 milionů korun.

13:56 - Dopravu v Praze před polednem zkomplikovaly dvě nehody tramvají. V obou případech se střetly s autem. První nehoda tramvaje s autem se stala u křižovatky ulic Za Invalidovnou a Sokolovská, zraněn zde byl šedesátiletý muž. Sanitka ho odvezla s pohmožděnou hlavou k lékařskému vyšetření Na Bulovku. Do stejné nemocnice byly z preventivních důvodů převezena také asi dvouletá děvčátka. Ta byla zraněna v Holešovicích v ulici Komunardů.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jany Štěpánové: Prahou na běžkách: Vinohrady a Žižkov sjízdné! 

13:49 - Sněhové škody vyšplhají na desítky milionů korun, odhaduje Česká pojišťovna. Operátoři podle vyjádření mluvčího Václava Bálka od pátku evidují přes 150 škod, které způsobilo sněžení v kombinaci s mrazy. Nejvíce případů je z Hodonínska, Brněnska, Novojičínska a Vyškovska.

13:19 - Chladné počasí zabíjelo i na pražském Břevnově. V neděli tam nejspíše na podchlazení zemřel asi padesátiletý muž. Od začátku této zimy to je pravděpodobně devátá oběť mrazů. Kvůli nízkým teplotám a sněhu mohou stále bezdomovci zdarma přespávat na lodi Hermes. Platit budou i další zvláštní opatření, která kvůli mrznoucím lidem bez přestřeší byla přijata minulý týden.

13:08 - Pražský magistrát se začíná zbavovat sněhové nadílky, která v metropoli v uplynulých dnech zasypala. "Ve 14 hodin začne odvoz sněhu z centrální části Prahy na náplavku u Františka," informoval Aktuálně.cz náměstek primátora Rudolf Blažek. Silničáři navíc začnou udržovat i ty komunikace, které nejsou v plánu zimní údržby, a to kvůli hasičům a záchrance. Magistrát zároveň vyzval občany, aby nahlásili místa, kde hrozí pád sněhu či rampouchů ze střech. Slouží k tomu bezplatná linka 800 100 991, případně tísňová linka strážníků 156.

12:17 - Ačkoliv kalamita způsobila během víkendu mnoha řidičům nepříjemnosti, nakonec si na silnicích vyžádala jen jednu oběť. Přitom v pátek, kdy začala, na silnicích zemřeli tři lidé. Pro srovnání tři mrtvé si vyžádal i minulý víkend, přestože kalamitní stav na silnicích nebyl.

11:58 - Mrazivé počasí si v Kladně vyžádalo druhou oběť. V ulici Marie Majerové v neděli lidé našli mrtvého dvaašedesátiletého muže. Přivolaný lékař určil jako příčinu smrti podchladnutí a umrznutí. "Nebyl to bezdomovec, pán měl zřejmě zdravotní problémy, udělalo se mu nevolno," uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková s tím, že mrtvola muže ležela několik hodin pod sněhovou pokrývkou.

11:33 - V Praze-Kbelích napadlo v posledních dnech nejvíce sněhu od roku 1979. Meteorologové ho tam naměřili 38 centimetrů. To je o pět centimetrů více než před 21 lety. V celkovém průměru nebylo v metropoli více sněhu od roku 1993, řekla hydrometeoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Sněžení přitom neustává - za poslední hodiny ho přibylo až deset centimetrů nového sněhu.

11:05 - V Sedlnicích na Novojičínsku se pod tíhou sněhu propadla střecha zemědělského družstva. Nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahují hasiči. Nápor sněhu nevydržela střecha o rozloze zhruba 20 krát 60 metrů, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela.

10:58 - Hromadná doprava v metropoli kvůli sněhu kolabuje. Tramvaje a autobusy nabírají až půlhodinová zpoždění, kvůli kalamitě mění směry své jízdy. "Tramvaje se mírně zpožďují, ale odpovídá to celkovému stavu dopravy v Praze. Celková rychlost se snížila, protože řidiči jezdí kvůli sněhu opatrně," řekl Aktuálně.cz mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený s tím, že žádné závažné problémy v MHD nezaznamenali. Více si přečtěte ZDE

10:23 - Zlínský magistrát odvolal ráno kalamitní stav, který kvůli sněhu vyhlásil v pátek. Oznámila to mluvčí úřadu Marie Masaříková. Kalamitní stav městu umožnil zaměřit údržbu na hlavní cesty a uzavřít některé parky, kde hrozil pád stromů. Sněhová nadílka sužuje od pátku celý Zlínský kraj.

10:07 - Sníh výrazně komplikuje provoz na železnici. Dvě tratě jsou uzavřené, jeden úsek je omezený. Největší problémy železničáři mají na úseku Kolín - Záboří nad Labem na hlavním železničním tahu z Prahy na Moravu. Na Severní Moravě jsou uzavřené dva úseky. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally je uzavřena trať v úseku Javorník ve Slezsku - Velká Kraš a trať Opava východ - Ostrava-Svinov. Na té je poškozené trakční vedení.

9:30 - Na mnoha hlavních tazích v Praze se doprava pohybuje na stupni průjezdnosti číslo čtyři. Se zdržením musí motoristé počítat hlavně na příjezdech do Prahy. V Chlumecké ulici se ráno srazil autobus s osobním autem. "Intenzita sněžení se postupně snižuje, v Praze ale od pátku napadlo asi 40 centimetrů sněhu," řekl mluvčí silničářů Tomáš Mrázek.

V Pardubicích se na kole jezdí za každého počasí
V Pardubicích se na kole jezdí za každého počasí | Foto: Zuzana Hronová

9:20 - Vrstva rozbředlého sněhu komplikuje jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích ve středních Čechách. Na dálnici D5 registrují dispečinky ráno dvě nehody dohromady čtyř osobních aut, které se obešly bez zranění. Tři osobní vozy havarovaly také na Berounsku. Na Boleslavsku v obci Všejany pak spadl na silnici pod tíhou sněhu strom, průjezd je tam však možný se zvýšenou opatrností.

9:10 - Trať mezi Kolínem a Zábořím nad Labem je stále průjezdná jen po jedné koleji, což u řady vlaků na hlavním tahu z východu na západ republiky působí zpoždění v řádu desítek minut.

8:45 - Během noci na pondělí napadlo nejvíce sněhu v Pardubickém kraji (11 cm), velkou nadílku hlásí i Královéhradecký (7 cm), Jihočeský (5 cm), Plzeňský kraj (4 cm) a Praha (4 cm), potvrdila Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Aktuální výška sněhové pokrývky k 7:00:

  • Praha 29 cm
  • Temelín 28 cm
  • Čáslav 38 cm
  • Liberec 28 cm
  • Pec pod Sněžkou 38 cm
  • Pardubice 38 cm
  • Ústí nad Orlicí 33 cm
  • Ostrava 31 cm
  • Brno 13 cm
  • Plzeň 15 cm

V pondělí ráno sněží ve Středočeském kraji, v Praze, v Jihočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině. Během dopoledne bude sněžení ustávat ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině - více než 3 cm sněhu tady už nenapadnou. V Jihočeském a Plzeňském kraji bude sněžení ustávat až ve večerních hodinách, napadnout může až 7 cm sněhu. Na zbytku území více než 1 cm nespadne.

Řidiči tramvají v Praze musejí led ve výhybkách odstraňovat ručně. Pražská Palmovka, foto z mobilního telefonu
Řidiči tramvají v Praze musejí led ve výhybkách odstraňovat ručně. Pražská Palmovka, foto z mobilního telefonu | Foto: Simona Holecová

8:43 - Tramvajím v Praze sníh velmi komplikuje jízdu. Velká zácpa je v současné době na křižovatce Želivského, hlásí redaktorka Aktuálně.cz. Spoje mají nejméně čtvrthodinové zpoždění oproti jízdnímu řádu.

Praha, Vinohradská ulice ve Strašnicích
Praha, Vinohradská ulice ve Strašnicích | Foto: Simona Holecová

8:25 - Sněhová kalamita může zkomplikovat dopravu do práce. Zejména vlaky na některých tratích nabírají velká zpoždění. Na hlavním tahu mezi Moravou a Čechami popadaly v úseku mezi Kolínem a Zábořím na Labem na trať větve a vlaky tu momentálně stojí, informovali Aktuálně.cz čtenáři přímo z jednoho z vlaků. Zpoždění nabírají osobní vlaky i rychlíky. Například Pendolino ve směru do Prahy je podle serveru Českých drah opožděno o 66 minut.

8:20 - Potíže můžete čekat v pražské hromadné dopravě. Zejména tramvaje mají problémy s výhybkami zapadanými sněhem. "Na Štefánikově mostě už stojí tramvaje až do Revoluční ulice," hlásí z ulic redaktor Aktuálně.cz. Už o víkendu varoval Dopravní podnik, že tramvaje mohou kvůli sněhu nabrat až 15 minut zpoždění.

Pondělí ráno na křižovatce Vinice v pražských Strašnicích
Pondělí ráno na křižovatce Vinice v pražských Strašnicích | Foto: Simona Holecová

8:20 - Situace na silnicích v Libereckém kraji se přes noc uklidnila, místy však i dnes ráno sněží. Krátce před 07:00 se v Huťské ulici v Kamenickém Šenově na Českolipsku srazily dva autobusy. Nikdo nebyl zraněn, nehodu ale na místě šetří policie a ulice bude podle odhadů do 09:00 neprůjezdná. Kvůli závějím je neprůjezdný také dvoukilometrový úsek mezi Jítravou a Zdislavou na. Silničáři sníh odklidí v průběhu dopoledne.

8:00 - Silnice nižších tříd na Valašsku pokrývá zledovatělá vrstva ujetého sněhu od čtyř do patnácti centimetrů, místy jsou vyjeté koleje a tvoří se také ledové plotny. Silničáři proto nabádají motoristy k obezřetné jízdě. Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou i cesty na Kroměřížsku a Zlínsku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

7:55 - Po o něco klidnějším víkendu se na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova přes noc znovu začala tvořit dlouhá kolona kamionů. Kolem 7:00 jich tam stálo na 200, potvrdil dispečer frýdecko-místecké správy silnic Jan Viochna. Silničáři proto opět rozšířili příjezd k hranici o jeden pruh, aby kamiony neblokovaly průjezd osobním autům. Kolona se na hranicích začala tvořit minulý týdne poté, co Slovensko zavedlo elektronické mýtné a řidičům chyběly jeho čtečky.

7:42 - Na Plzeňsku během noci napadla vrstva nového sněhu. Silničářům se zatím daří držet všechny silnice se zvýšenou opatrností sjízdné. Nejvíce, asi 15 centimetrů, nasněžilo na Rokycansku. "Všechno je sjízdné, posypané a protažené. Je téměř bezvětří, takže jazyky se netvoří, nemáme informace ani o tom, že by se pod sněhem lámaly větve nebo stromy," informoval tamní dispečer Martin Bittner.

7:40 - V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadl další sníh a místy stále sněží. Hlavní silniční tahy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na Rychnovsku jsou některé úseky vedlejších silnic uzavřené. Ve třech okresech kraje platí nadále kalamitní stav. Silničáři upozorňují řidiče na nebezpečí pádu stromů a větví do cest.

Situace na plzeňském sídlišti v noci z neděle na pondělí, teplota -5 stupňů, husté sněžení
Situace na plzeňském sídlišti v noci z neděle na pondělí, teplota -5 stupňů, husté sněžení | Foto: čtenář Aktuálně.cz z Plzně

7:35 - Na severu Moravy se v noci ochladilo a kolem půlnoci většinou přestalo sněžit. "Hustě sněžilo do půlnoci, ale napadalo jen do pěti centimetrů nového sněhu. Celou noc jsme měli vozy v terénu. Všechny silnice jsou proto sjízdné s opatrností. Začalo ale mrznout, po půlnoci klesly teploty až na minus sedm stupňů," řekla agentuře ČTK bruntálská dispečerka Hana Šuráňová. 

7:30 - Na silnicích na jihu Čech leží zbytky sněhu po pluhování, místy prosolená břečka a situaci komplikuje další sněžení. U Roudné a Bechyně na Táborsku silničáři odstraňují stromy, které popadaly na silnici. Dopravu ráno blokovaly nehody u Kájova na Českokrumlovsku i u Slap na Táborsku.

7:25 - Na Vysočině v noci na dnešek napadlo přes deset centimetrů sněhu a stále sněží. Silnice pokrývá vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Všechny úseky jsou podle informací krajských silničářů sjízdné, ale s velkou opatrností.

6:55 - V noci na pondělí museli železničáři uzavřít tři nové úseky: Jakartovice - Dolní Životice na Ostravsku,  Týniště nad Orlicí - Častolovice v Královéhradeckém kraji a Kolín - Záboří nad Labem ve středních Čechách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 6 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy