Praha chce rozšířit víceletá gymnázia a navýšit jejich kapacity

ČTK ČTK
10. 6. 2024 20:47
Praha chce rozšířit víceletá gymnázia a navýšit jejich kapacity

V Praze by se měl navýšit počet míst na víceletých gymnáziích. Vyplývá to z Dlouhodobého záměru rozvoje školství v hlavním městě do roku 2028, který schválili pražští radní. Dlouhodobý plán Prahy se letos neslučuje se záměry ministerstva školství (MŠMT), které podle radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) dlouhodobě víceletá gymnázia rozšiřovat nechce. Důvodem záměru města je podle Klecandy mimo jiné to, že na pražská víceletá gymnázia se hlásí děti z jiných krajů, a kapacity tak pro Pražany nestačí. Dlouhodobý plán města musí ještě schválit ministerstvo.

"MŠMT říká, že se nemají navyšovat víceletá gymnázia, ale v Praze pak (při přijímacích zkouškách) nestačí (k přijetí) například percentil 80, a v jiném kraji stačí i 30 bodů. Takže aby nebyla tahle nerovnost, tak chceme navýšit osmiletá gymnázia," řekl Klecanda po jednání. V případě že by Praha nemohla víceletá gymnázia rozvíjet, tak by byla na místě takzvaná spádovost, tedy přijímání uchazečů podle místa trvalého bydliště, dodal.

Na osmiletá gymnázia v Česku se podle ministerstva letos v prvním kole přijímacích zkoušek nedostalo asi 53 procent uchazečů, u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných zhruba 68 procent. Výsledky druhého kola se zájemci dozví 21. června.

 

Právě se děje

Další zprávy