Potrat se nepovedl, teď čeká ženu porod i boj s lékařem

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 6. 2009 19:25
Má u soudu šanci uspět s žádostí o odškodnění?

Praha - Paní Dana je právě v osmém měsíci těhotenství. Přiznává však, že dítě, které má přijít na svět možná už za tři týdny, nečeká s radostí.

Proč? Na začátku těhotenství se kvůli těžké cukrovce a nové vysněné práci rozhodla pro potrat, takzvanou miniinterupci. Zákrok se ale nepovedl a důsledky teď nese paní Dana - zdravotní (kvůli diabetes má těhotenství komplikovaný průběh), citové i finanční, protože byla kvůli rizikovému těhotenství ve zkušební době z nového místa propuštěna.

Byla odhodlaná se s gynekologem, který interrupci prováděl, soudit, ale čím více má informací, tím se jí zdá její snaha marnější.

"Všichni mi říkají, že mám vlastně štěstí, ale já to nechci nechat usnout. Myslím, že je to vlastně stejné, jako když někomu vezmou zdravou ledvinu místo nemocné," říká Dana s tím, že už se obrátila na Českou lékařskou komoru, Svaz pacientů i právníky, ale od všech dostává stejnou odpověď: S tím se nedá nic dělat, může se to stát.

Žena z Jihlavy v podobném případu uspěla

Paní Dana, která žije nedaleko Ostravy, o žalobě tamního lékaře uvažovala. Inspiroval ji loňský první úspěšný případ, kdy žena vysoudila na jihlavské nemocnici 40 tisíc korun odškodnění za nepodařený potrat, při kterém ji gynekoložka odebrala pouze jedno z dvojčat, druhé se pak zdravé narodilo.

Kupodivu i právní zástupce, kterého doporučil Svaz pacientů, ženu od soudních kroků zrazuje. "Nemůžeme doktorovi prokázat, že udělal chybu," napsal jí.

"Nikdo v mém okolí, nejen já, nechápe, jaké bych měla podat ještě důkazy, že se stala chyba, když mé těhotenství je vskutku evidentní," diví se paní Dana.

Znalec: Je to rarita

Mnoho nadějí nedává paní Daně ani soudní znalec, který posuzoval jihlavský případ.

"U takzvaných miniinterrupcí není v děloze mnoho materiálu a plod nemusí být jasně rozeznatelný. Může se stát, že lékař odebere třeba jen část sliznice. Důležité je, aby žena do dvou týdnů po zákroku navštívila svého gynekologa, a ten ji vyšetřil," říká soudní znalec i praktikující lékař v oborech gynekologie a porodnictví Alfréd Dörr. Podle je situace, která se stala paní Daně naprosto vzácná. Zásah lékaře totiž většinou naruší výživu plodu a dojde k samovolnému potratu.

Paní Dana tvrdí, že lékař ji neinformoval o tom, že se zákrok nemusí povést, neřekl jí, že jako diabetička má nárok nechat si miniinterupci provést na pojišťovnu a zanedbal i následnou péči, protože ji nepozval na kontrolu.

"Šla jsem ale na kontrolu sama a bohužel do stejné ordinace, i když k jinému lékaři. Teď ale nemůžu dokázat, že mě nepozvali ústně. Bylo mi divné, že i po interrupci mám stále zvláštní chutě a nevolnosti."

Další potrat? Nedokázala jsem to

Na otázku, proč nešla na další interrupci, odpovídá paní Dana jednoduše. "Nemohla jsem." "Jednou jsem se k tomu odhodlala, dítě přežilo. Nemohla jsem to podstoupit znovu. Kdo to nezažije, těžko to pochopí."

Gynekolog paní Daně vrátil necelé čtyři tisíce, které zákrok stál. Nyní nechce k případu nic říct. "Omluvil jsem se jí a víc to nebudu komentovat," řekl pouze.

Žena, která vyhrála soud s jihlavskou nemocnicí, žádala satisfakci čtyři sta tisíc korun. Dana má skromnější představu.

"Myslím, že adekvátní by byla omluva a šedesát tisíc korun. Tím, že jsem změnila místo a následně jsem musela na nemocenskou, jsem byla propuštěna ve zkušební době. Tím se mi mateřská vypočítává z jedenácti odpracovaných dnů, i když jsme vždy pracovala."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy