Praha - Paní Dana je právě v osmém měsíci těhotenství. Přiznává však, že dítě, které má přijít na svět možná už za tři týdny, nečeká s radostí.
Proč? Na začátku těhotenství se kvůli těžké cukrovce a nové vysněné práci rozhodla pro potrat, takzvanou miniinterupci. Zákrok se ale nepovedl a důsledky teď nese paní Dana - zdravotní (kvůli diabetes má těhotenství komplikovaný průběh), citové i finanční, protože byla kvůli rizikovému těhotenství ve zkušební době z nového místa propuštěna.
Byla odhodlaná se s gynekologem, který interrupci prováděl, soudit, ale čím více má informací, tím se jí zdá její snaha marnější.
"Všichni mi říkají, že mám vlastně štěstí, ale já to nechci nechat usnout. Myslím, že je to vlastně stejné, jako když někomu vezmou zdravou ledvinu místo nemocné," říká Dana s tím, že už se obrátila na Českou lékařskou komoru, Svaz pacientů i právníky, ale od všech dostává stejnou odpověď: S tím se nedá nic dělat, může se to stát.
Žena z Jihlavy v podobném případu uspěla
Paní Dana, která žije nedaleko Ostravy, o žalobě tamního lékaře uvažovala. Inspiroval ji loňský první úspěšný případ, kdy žena vysoudila na jihlavské nemocnici 40 tisíc korun odškodnění za nepodařený potrat, při kterém ji gynekoložka odebrala pouze jedno z dvojčat, druhé se pak zdravé narodilo.
Kupodivu i právní zástupce, kterého doporučil Svaz pacientů, ženu od soudních kroků zrazuje. "Nemůžeme doktorovi prokázat, že udělal chybu," napsal jí.
"Nikdo v mém okolí, nejen já, nechápe, jaké bych měla podat ještě důkazy, že se stala chyba, když mé těhotenství je vskutku evidentní," diví se paní Dana.
Znalec: Je to rarita
Mnoho nadějí nedává paní Daně ani soudní znalec, který posuzoval jihlavský případ.
"U takzvaných miniinterrupcí není v děloze mnoho materiálu a plod nemusí být jasně rozeznatelný. Může se stát, že lékař odebere třeba jen část sliznice. Důležité je, aby žena do dvou týdnů po zákroku navštívila svého gynekologa, a ten ji vyšetřil," říká soudní znalec i praktikující lékař v oborech gynekologie a porodnictví Alfréd Dörr. Podle je situace, která se stala paní Daně naprosto vzácná. Zásah lékaře totiž většinou naruší výživu plodu a dojde k samovolnému potratu.
Paní Dana tvrdí, že lékař ji neinformoval o tom, že se zákrok nemusí povést, neřekl jí, že jako diabetička má nárok nechat si miniinterupci provést na pojišťovnu a zanedbal i následnou péči, protože ji nepozval na kontrolu.
"Šla jsem ale na kontrolu sama a bohužel do stejné ordinace, i když k jinému lékaři. Teď ale nemůžu dokázat, že mě nepozvali ústně. Bylo mi divné, že i po interrupci mám stále zvláštní chutě a nevolnosti."
Další potrat? Nedokázala jsem to
Na otázku, proč nešla na další interrupci, odpovídá paní Dana jednoduše. "Nemohla jsem." "Jednou jsem se k tomu odhodlala, dítě přežilo. Nemohla jsem to podstoupit znovu. Kdo to nezažije, těžko to pochopí."
Gynekolog paní Daně vrátil necelé čtyři tisíce, které zákrok stál. Nyní nechce k případu nic říct. "Omluvil jsem se jí a víc to nebudu komentovat," řekl pouze.
Žena, která vyhrála soud s jihlavskou nemocnicí, žádala satisfakci čtyři sta tisíc korun. Dana má skromnější představu.
"Myslím, že adekvátní by byla omluva a šedesát tisíc korun. Tím, že jsem změnila místo a následně jsem musela na nemocenskou, jsem byla propuštěna ve zkušební době. Tím se mi mateřská vypočítává z jedenácti odpracovaných dnů, i když jsme vždy pracovala."