Poslední sbohem Věře Špinarové. Se zpěvačkou se přišlo rozloučit 40 tisíc fanoušků

Pohřeb Věry Špinarové ve smuteční síni krematoria v Ostravě.
Ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě se s Věrou Špinarovou rozloučili přátelé a rodina.
Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli, řekla Marie Rottrová.
Na zpěvačku při soukromém obřadu zavzpomínal i zpěvák Petr Bende.
Heidi Janků (vpravo).
Foto: ČTK
ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2017 16:48
Se zpěvačkou Věrou Špinarovou do smuteční síně krematoria v Ostravě přišlo rozloučit 40 tisíc lidí. Po 13 hodině se zde sešli přátelé a rodina. Na zpěvačku při soukromém obřadu zavzpomínali například zpěváci Marie Rottrová, Petr Bende, Lešek Semelka nebo Heidi Janků.

Ostrava - Už od brzkého sobotního rána se před ostravským krematoriem scházeli fanoušci Věry Špinarové, aby uctili její památku. Na otevření smuteční síně čekalo několik set jejích příznivců, v areálu hřbitova se tak vinula několik set metrů dlouhá fronta. 

Podle odhadu městské policie jich bylo 40 tisíc. Rozloučení pro příznivce muselo být o hodinu prodlouženo, skončilo až kolem 13. hodiny. Po té se ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě sešli přátelé a rodina. 

Na zpěvačku při soukromém obřadu zavzpomínali zpěváci Marie Rottrová a Petr Bende. Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli, řekla Rottrová.

Mezi přítomnými byli také zpěváci Lešek Semelka a Heidi Janků a skladatel, zpěvák, textař, hudebník a básník Jaroslav Wykrent. Zazněly písně Janis Joplinové, Vojty Dyka, písničkáře Jaromíra Nohavici a ostravské skupiny Buty.

Veřejnost se rovněž shodovala, že odešla výjimečná žena, která byla a navždy zůstane pevně spjatá s Ostravou. Mnozí oceňovali právě to, že zpěvačka nikdy neodešla do Prahy.

"Udělala pro Ostravu víc než spousta rozených Ostraváků," řekl Jan Skipal. Pro něj i jeho ženu patřila mezi zpěvačkami za absolutní hvězdu. "Kdyby žila v Americe, tak je úplně světová jednička, o tom jsem přesvědčen," dodal Skipal.

Rozloučit se zpěvačkou se přišla i Marie Sepešiová, která se s ní v 18 letech osobně potkala. "Byla skvělý a úžasný člověk. Jako zpěvačka byla nejlepší, ona je prostě symbol všeho. Je to strašná škoda," uvedla Sepešiová.

Ostrava není póvl

Jana Lebdušková v minulosti bydlela nedaleko zpěvačky. "Bydlela kousek od nás, než si koupila chalupu. Byla to opravdu jediná zpěvačka u nás. Líbí se mi to, že se necpala nikam do Prahy, jak říkala, že Ostrava není póvl a zůstala jí věrná," řekla Lebdušková.

Její spojení s Ostravou oceňoval i Jiří Burian. "Měl jsem ji rád, je jí hrozná škoda. Pro Ostravu byla hodně významná, je to jediná, která neutekla do Prahy a vydržela tady a za to klobouk dolů před ní. Přestože byla známá, byla výborná a vidíte, lidi ji měli moc rádi," řekl Jiří Burian.

Se Špinarovou se přijeli rozloučit i motorkáři, kteří připomněli, že milovali hlavně její hit Bílá jawa 250. Rozloučit se přišel i písničkář Jaromír Nohavica, který s novináři ale mluvit nechtěl. "Věrku jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku i kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu," řekl už dříve.

Zpěvačka minulý týden ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi. Se srdeční zástavou ji převezli do pražské motolské nemocnice, kde v neděli zemřela. Majitelka nenapodobitelného hlasu patřila ke stálicím české hudební scény.

Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda.

Poslední rozhovor s Věrou Špinarovou. Ukázala soukromí a zářila štěstím. | Video: FTV Prima
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy